Czy operator wózka widłowego musi nosić maseczkę w pracy?

Operator wózka widłowego nie musi nosić maseczki w pracy / ShutterStock
Czy operator wózka widłowego ma obowiązek zakrywania nosa i ust w zakładzie pracy w razie przebywania w pomieszczeniu z więcej niż 1 osobą? Okazuje się, że nie musi. Taki obowiązek zakwestionowała branża BHP.

Czy noszenie maseczek w pracy jest obowiązkowe?

W myśl nowego rozporządzenia o obowiązku noszenia maseczki w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż 1 osoba, decyduje pracodawca. Rozporządzenie z 26 listopada 2020 r. wprowadzające obowiązek zakrywania nosa i ust w zakładach pracy w razie przebywania w pomieszczeniu przez więcej niż 1 osobę obowiązywało tylko przez 4 dni. Powód? Zostało natychmiast zakwestionowane przez branżę BHP, która zwróciła uwagę na wynikające z tego aktu zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Obowiązek noszenia maseczek z wyjątkami

We wtorek (2 grudnia) weszło w życie kolejne rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Akt ten został ogłoszony dzień wcześniej. Dzięki protestom branży BHP w nowym rozporządzeniu usunięto błędy z poprzedniej regulacji.

Wiele stanowisk pracy zgodnie z oceną ryzyka wymaga stosowania ochron oczu w postaci okularów czy gogli ochronnych, które muszą gwarantować odpowiednią widoczność. Obowiązek zakrywania nosa i twarzy przy jednoczesnym stosowania ochron oczu powoduje ich parowanie oraz istotne ograniczenie widoczności.

- W takiej sytuacji na niebezpieczeństwo narażone są w szczególności osoby obsługujące maszyny, urządzenia ruchome, operatorzy wózków widłowych czy pracownicy wykonujący prace szczególnie niebezpieczne, m.in. na wysokościach – stwierdza Rafał Hrynyk, przewodniczący Platformy ds. Promocji Bezpieczeństwa i Zdrowia Pracy przy Pracodawcach RP.

Pracodawca decyduje czy nosić maseczkę

W myśl nowego rozporządzenia o obowiązku noszenia maseczki w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż 1 osoba, decyduje pracodawca. To postanowienie umożliwi dokonanie racjonalnej oceny, czy i w jakich przypadkach można odstąpić od tego obowiązku. To przecież na pracodawcy ciąży obowiązek dbania o zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienia odpowiednich standardów BHP. Ponadto zachowana została możliwość wdrażania dobrych praktyk, polegających na stosowaniu przez pracodawców w pierwszej kolejności rozwiązań organizacyjnych i technicznych oraz środków ochrony zbiorowej.

- Rozwiązania mające na celu ochronę zdrowia i życia pracowników powinny być wcześniej konsultowane w ramach dialogu społecznego, a nie uchwalane w tempie ekspresowym. Przykład modyfikacji obowiązku zasłaniania nosa i ust w miejscu pracy pokazuje, że błędów merytorycznych, nie mówiąc już o legislacyjnych, można było w prosty sposób uniknąć – zauważa Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP ds. prawa pracy.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...