Komornicy umożliwiają zmiany w spłatach długu osobom dotkniętym skutkami epidemii

Komornicy umożliwiają zmiany w spłatach długu osobom dotkniętym skutkami epidemii
Komornicy umożliwiają dłużnikom, których dotknęły skutki epidemii, ustalenie nowych zasad regulacji należności - poinformował PAP rzecznik komorników Krzysztof Pietrzyk. Jeśli twoja sytuacja uległa zmianie w związku z koronawirusem, to nie bój się komornika, zadzwoń do niego - zaapelował.

W rozmowie z PAP rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej zauważył, że sytuacja finansowa wielu dłużników uległa pogorszeniu w związku ze stanem epidemii. Jak zaznaczył samorząd komorniczy reagując na ostatnie wydarzenia w ramach akcji "Sygnalizuj problem" apeluje do osób regulujących swoje zobowiązania bezpośrednio przy udziale komornika, aby w razie utraty możliwości terminowego spłacania należności kontaktowały się z kancelariami w celu ewentualnego ustalenia nowych zasad płatności.
Pietrzyk zapewnił, że komornicy w pełni rozumieją zaistniałą sytuację i dokładają wszelkich starań, by na bieżąco, indywidualnie analizować każdy taki przypadek. "Jeżeli twoja sytuacja uległa zmianie i ma związek z panującą epidemią, to nie bój się komornika, napisz lub zadzwoń do niego. Tylko rzetelna ocena sytuacji może dać szansę na wsparcie i wspólne znalezienie rozwiązania tych problemów" - oświadczył Pietrzyk zwracając się do dłużników.

Podobnie jak większość grup zawodowych w związku z sytuacją epidemiczna w Polsce, praca komorników uległa ograniczeniom. Komornicy wstrzymują lub znacznie ograniczają czynności egzekucyjne poza kancelarią. Chodzi m.in. licytacje nieruchomości i ruchomości, eksmisje, wydanie nieruchomości i komornicze doręczenia pozwów.

Jak zapewnił samorząd komorniczy, wiele czynności wykonywanych jest jednak na bieżąco, a wyegzekwowane należności przekazywane są wierzycielom. Komornicy ograniczyli przyjmowanie interesantów w swoich kancelariach. Wiele kancelarii informuje o możliwość załatwienia szeregu spraw przez internet lub telefonicznie. Komornicy planują też zwiększyć zakres działalności infolinii Krajowej Rady Komorniczej.

W czwartek w związku z ogłoszeniem rządowego pakietu antykryzysowego prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Łyszczek skierował do premiera i ministra finansów pismo z prośbą o uwzględnienie w rozwiązaniach "tarczy antykryzysowej" regulacji dotyczących komorników sądowych i zatrudnionych przez nich pracowników.

Łyszczek wskazał, że od wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego dają się zauważyć drastyczne - jego zdaniem - "skutki dla całego systemu egzekucji sądowej w Polsce, a w konsekwencji zagrożenie realizacji zaspokojenia roszczeń wierzycieli, z których sporą część stanowią wierzyciele alimentacyjni".

W poniedziałek Krajowa Rada Komornicza udostępniła stronę internetową, na której można znaleźć odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane komornikom w związku epidemią koronawirusa w Polsce. Pod adresem www.lepiejtowiedziec.pl zainteresowani mogą dowiedzieć się m.in. w jaki sposób mogą uzyskać pomoc w rozwiązaniu trudności spowodowanych sytuacją epidemiczną. (PAP)

Autor: Mateusz Mikowski

mm/ robs/

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...