Nowa strategia UE w sprawie likwidacji opłat roamingowych

Planowane działania UE mają na celu zharmonizowanie przepisów sektora telekomunikacji w zakresie zniesienia opłat roamingowych. Nowa strategia obejmie wprowadzenie nowych praw w stosunku do operatorów i użytkowników.

Pomimo podejmowanych od 26 lat wysiłków unijny sektor telekomunikacji jest nadal rozdrobniony - podzielony na rynki krajowe. W efekcie europejskie firmy nie nadążają za swoimi konkurentami ze Stanów Zjednoczonych i z Azji.


Pakiet przepisów „Łączność na całym kontynencie” ma dać nowy impuls kulejącemu sektorowi telekomunikacji poprzez zniesienie opłat roamingowych i uproszczenie przepisów. Ma to pobudzić inwestycje w nowe, szybkie sieci, co z kolei będzie bodźcem dla wzrostu i tworzenia miejsc pracy.


Gospodarka w coraz większym stopniu zależy od szybkiej łączności - szacuje się, że pełne utworzenie jednolitego rynku telekomunikacji pozwoliłoby stworzyć tysiące miejsc pracy i skutkowałoby zwiększeniem PKB o niemal 1 proc. rocznie.


Koniec z opłatami roamingowymi


Według projektu przepisów od lipca 2014 r. użytkownicy telefonów komórkowych nie będą już ponosić dodatkowych opłat za odbieranie połączeń w innym kraju UE. Firmy będą musiały oferować pakiety, w ramach których usługi roamingowe w całej Unii będą wyceniane tak jak połączenia krajowe, albo umożliwić użytkownikom korzystanie z usług innego dostawcy roamingu, nie wymagając przy tym wymiany karty SIM.


Opłaty za rozmowy międzynarodowe nie będą mogły przewyższać opłat za krajowe połączenie międzystrefowe, a dla opłat za połączenia wewnątrz UE w telefonii komórkowej zostanie wprowadzony pułap 0,19 euro (plus VAT) za minutę.


Komisja popiera również tzw. neutralność sieci - zasadę, zgodnie z którą Internet powinien być otwartym systemem. Oznacza to w praktyce, że firmy nie mogłyby oferować na przykład wyższej prędkości transmisji danych, jeśli mogłoby to ograniczyć ich konkurentom dostęp do sieci.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Prawa konsumentów w całej Europie


Proponowana pełna harmonizacja przepisów ochrony konsumentów zlikwidowałaby konieczność indywidualizacji każdej oferty krajowej i zapewniłaby konsumentom dodatkową ochronę.


Konsumenci odczuliby również korzyść w postaci uproszczonych, przystępnych umów, mogliby łatwiej zmieniać dostawcę lub rodzaj umowy, a także odstąpić od umowy, gdy nie mają dostępu do zapisanej w niej prędkości Internetu.


Zlikwidowanie zbędnych formalności i pobudzenie inwestycji


UE chce ułatwić firmom z sektora telekomunikacji wchodzenie na nowe rynki. W tym celu planuje wprowadzić zasadę, zgodnie z którą licencja wydana w jednym kraju będzie ważna w całej UE. Natomiast przyszłe przydziały częstotliwości na potrzeby usług szerokopasmowych zostaną poddane procesowi standaryzacji, aby ułatwić inwestycje transgraniczne.


Aby pobudzić inwestycje w światłowodową sieć szerokopasmową i zwiększyć dostęp do usług 4G i Wi-Fi, zostanie zapewniona stabilność cen za wynajem dostępu do sieci. Powinno to zwiększyć konkurencję w tym sektorze.


Kolejne działania


Pakiet nowych przepisów będzie musiał zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski i 28 krajów UE.


Zobacz również:
Co z roamingiem w UE?

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...