Reforma systemu emerytalnego

Czy będziemy świadkami reformy systemu emerytalnego? Długo oczekiwany raport z przeglądu systemu emerytalnego w Polsce wraz z rekomendacjami nie jest przeglądem całego systemu, a jedynie jego niewielkiego wycinka - OFE.

Reforma systemu emerytalnego


Zawarte w dokumencie rekomendacje zmierzają w jednym kierunku - likwidacji II filara, przeniesienia środków do ZUS, gdzie zostaną natychmiast wydane na bieżące emerytury. To oznacza demontaż reformy emerytalnej z 1999 r.


Dokument koncentruje się jedynie na przeglądzie funkcjonowania II filara (OFE), na jego negatywnym wpływie na gospodarkę, finanse publiczne, ubezpieczonych oraz na wysokich kosztach funkcjonowania. Brakuje w nim informacji na temat funkcjonowania części repartycyjnej systemu emerytalnego czyli jak na finanse publiczne działają m.in.: waloryzacja składek czy przywileje emerytalne, których rząd nie chce zlikwidować w obawie przed protestami.


W raporcie przedstawiono kilka wariantów, z których naszym zdaniem wszystkie zmierzają w jednym kierunku - likwidacji II filara emerytalnego czyli OFE, przeniesienia środków do ZUS, gdzie zostaną natychmiast wydane na bieżące emerytury, czyli demontażu reformy emerytalnej z 1999 r.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Wg autorów raportu proponowane zmiany powinny zapewnić bezpieczeństwo systemu emerytalnego i ochronę interesu ubezpieczonych. Ponadto powinny one spełniać wszystkie wylistowane w raporcie (str. 84) kryteria, m.in.: wspierać rozwój gospodarczy kraju.


Niestety w opinii Lewiatana tego kryterium nie spełnia propozycja Ministerstwa Finansów dotycząca sposobu wypłat emerytur ze środków gromadzonych w OFE, polegająca na stopniowym przekazywaniu środków z OFE do ZUS na 10 lat przed osiągnięciem przez ubezpieczonych wieku emerytalnego, ani żadna z przedstawionych w raporcie propozycji dobrowolności. Spełnia natomiast niewzięta przez autorów raportu pod uwagę propozycja czasowego zawieszenia składki do OFE.


Propozycje dotyczące dobrowolności zawierają natomiast „bariery", które skutecznie zniechęcą obywateli do dalszego oszczędzania w OFE.


Wg propozycji „dobrowolności nr 1", iż każdy kto będzie chciał oszczędzać dalej w OFE musi złożyć stosowną deklarację. Jeżeli tego nie zrobi zostanie automatycznie przeniesiony wraz z aktywami do ZUS. Biorąc pod uwagę dotychczasową walkę rządu z tzw. barierami administracyjnymi dla obywateli, propozycja ta idzie w zupełnie przeciwnym kierunku.


Opcja „dobrowolności nr 2", zakłada obniżenie składki do OFE do 2% i dopłacenie tych 2 % przez każdego z nas, tyle, że z własnej kieszeni. Wychodząc z taką propozycją autorzy regulacji zdają sobie sprawę, że nie spotka się ona z przychylnością społeczeństwa. Składka do OFE traktowana jest już jako para podatek. Jego zwiększenie podniesie koszty pracy ponoszone przez pracowników o kolejne 2 punkty procentowe, które już dziś wynoszą średnio ok. 30%!


Zobacz: Niezapłacenie składki ZUS w terminie


Propozycje te zawracają dyskusję nad kształtem systemu emerytalnego do punktu wyjścia, sprzed 1999 r. Rząd ma świadomość, iż obecne stawki waloryzacji świadczeń są w dłuższym okresie czasu nie do utrzymania - biorąc pod uwagę trudną sytuację demograficzną i ekonomiczną - lecz nie mówi o tym otwarcie społeczeństwu. W efekcie kolejne pokolenia będą musiały za te decyzje zapłacić.


Dla polityków zabranie części naszych oszczędności z OFE i przekazanie ich do ZUS na wypłatę bieżących emerytur będzie tylko chwilową ulgą. Oznacza ono bowiem odłożenie w czasie przeprowadzenia niepopularnych dla rządu reform (likwidacja przywilejów emerytalnych), przed którymi i tak nie ma ucieczki.


Gdyby autorzy raportu dokonali rzetelnego przeglądu funkcjonowania całego systemu emerytalnego, dzisiejsza teza o negatywnym wpływie OFE na gospodarkę i finanse publiczne nie zdołałaby się obronić.


Wzywamy zatem rząd do rzetelnej debaty o reformie całego systemu emerytalnego.


Zobacz: Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...