Dostęp do konta ZUS na poczcie

ZUS chciałby umożliwić zakładanie zaufanych profili dostępu do Platformy Usług Elektronicznych ZUS w placówkach Poczty Polskiej. By dosżło to do skutku potrzebne są zmiany w prawie, ale być może już w II kwartale Poczta zacznie świadczyć takie usługi.

Uruchomiona w ubiegłym roku Platforma Usług Elektronicznych umożliwia podatnikom m.in. dostęp do swoich danych zapisanych w ZUS-ie oraz rezerwację wizyt. Obywatele mogą wyliczyć prognozowaną emeryturę oraz przejrzeć informacje o swoich ubezpieczeniach. Poprzez PUE sprawdzimy też, jakie przyznano nam renty lub zasiłki. Platforma informuje też o należnych składkach, a przedsiębiorcy mają dostęp do systemu ePłatnik.

 
- Takie mamy plany wspólne, żeby Poczta stała się elementem dystrybucji dostępu do usług elektronicznych dla obywateli, ponieważ oni mają więcej placówek niż ZUS, niż jakakolwiek inna instytucja - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS-u.


Aby skorzystać z możliwości Platformy Usług Elektronicznych trzeba mieć tzw. profil zaufany, czyli bezpłatną formę podpisu elektronicznego. Warunkiem jego uzyskania jest założenie konta użytkownika oraz złożenie wniosku o potwierdzenie takiego profilu. W kolejnym kroku należy uwierzytelnić nadany profil zaufany. Wiąże się to dzisiaj z wizytą w oddziale ZUS albo w jednym z urzędów skarbowych.


Zobacz: Kiedy firma może ubiegać się w ZUS o interpretację przepisów?


Dzięki współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Pocztą Polską już niedługo nie będzie to konieczne, bo wiarygodność profilu będzie można potwierdzić na poczcie. Tutaj tez będzie można dokonać wszelkich formalności z tym związanych.

 
- To jest też kwestia zmiany przepisu prawa, żeby Poczta Polska mogła być jednym z dystrybutorów profilu zaufanego. Ten przepis jest przygotowywany i myślę, że zostanie uchwalony w tym roku - tłumaczy Derdziuk.

 
- Sądzę, że II kwartał będzie takim realnym terminem, kiedy te dodatkowe inne usługi będą mogły być realizowane na rzecz obywateli - dodaje Janusz Wojtas, członek zarządu Poczty Polskiej.


Zobacz: Kiedy umowa cywilnoprawna może być uznana za umowę o pracę

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...