Fiskus może zabezpieczyć majątek

Justyna Sawko
rozwiń więcej
Przed wydaniem decyzji wymiarowej organ podatkowy może zabezpieczyć środki trwałe podatnika, gdy podejrzewa wyprzedaż majątku.

ORZECZENIE

Dyrektor izby skarbowej wydał decyzje dotyczące zabezpieczenia na majątku podatnika w przybliżonej kwocie zobowiązania w PIT. Jako podstawę prawną podał art. 33 par. 1 Ordynacji podatkowej. Na podstawie tego przepisu zobowiązanie podatkowe może być zabezpieczone przed terminem płatności, jeśli organ uzna, że nie zostanie ono uiszczone, a ponadto, majątek jest zbywany, co może utrudnić lub udaremnić egzekucję.

Zdaniem podatnika przepis ten wskazuje przesłanki, które istnieją wtedy, gdy podatnik trwale nie uiszcza zobowiązań albo dokonuje sprzedaży majątku, co może spowodować bezskuteczność egzekucji. Według podatnika te przesłanki w rozpatrywanej sprawie nie wystąpiły.

Dyrektor izby skarbowej ustalił, że skarżący między wydaniem decyzji w I i II instancji sprzedał część majątku, pozbył się piętnastu środków trwałych i dokonał darowizny na rzecz swoich rodziców. Zdaniem organu powyższe okoliczności wyczerpują przesłanki wskazane w przepisie. Podatnik dowodził, że sprzedaż środków trwałych i majątku osobistego nie była dokonana w celu wyzbycia się majątku.

Sprawa trafiła do WSA w Olsztynie. Sąd oddalił skargę, ponieważ stwierdził, że podatnik dokonał czynności polegających na wyzbywaniu się majątku, które mogą utrudnić lub uniemożliwić egzekucję.

Sąd potwierdził, że organ podatkowy przed wydaniem decyzji określającej wysokość zobowiązania może zabezpieczyć majątek podatnika, przeznaczony do przeprowadzenia egzekucji, jeśli zachodzi podejrzenie, że ten ostatni wyzbywa się majątku.

Sygn. akt I SA/Ol 445/09

Justyna Sawko

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

 

Moja firma
Ostatnie dni by skorzystać z wakacji składkowych w styczniu 2025. Złóż szybko wniosek do ZUS
26 gru 2024

Formalnie do końca grudnia 2024 wniosek o wakacje składkowe muszą złożyć przedsiębiorcy, którzy chcą z tego świadczenia skorzystać już w styczniu 2025. Inni mają na to jeszcze jedenaście miesięcy. Co do zasady wniosek trzeba złożyć do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc z wakacjami składkowymi.

Na pieniądze czekała miesiącami. Dlaczego aktorka została sprzątaczką? [WYWIAD]
26 gru 2024

Ile zarabia w Polsce aktorka? Jak wygląda życie aktorów i aktorek? Co powoduje wypalenie zawodowe? W czym praca sprzątaczki jest lepsza od pracy aktorki? Wyjaśnia Wiktoria Wolańska, aktorka i sprzątaczka, w rozmowie z Piotrem Nowakiem. 

Od 1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać e-Doręczenia. Z rejestrowanego doręczenia elektronicznego będą musieli korzystać także przedsiębiorcy
23 gru 2024

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że od 1 stycznia 2025 r. zaczną w Polsce powszechnie obowiązywać e-Doręczenia. Korespondencję w tej formie będą musiały prowadzić przede wszystkim urzędy i instytucje publiczne, jednak konieczność stosowania doręczeń cyfrowych dotyczy również części przedsiębiorców.

Przedsiębiorco, zostało Ci kilka dni na optymalizację podatkową
23 gru 2024

Przedsiębiorco, zostało Ci kilka dni na optymalizację podatkową. Czym jest optymalizacja podatkowa? 65 proc. właścicieli firm szukających sposobów na zmniejszenie obciążeń podatkowych decyduje się na ten krok.

Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości
19 gru 2024

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?
18 gru 2024

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025
19 gru 2024

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?
18 gru 2024

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników
17 gru 2024

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]
17 gru 2024

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

pokaż więcej
Proszę czekać...