Firmy pomogą w inwestycjach

Ewa Grączewska-Ivanova
rozwiń więcej
Samorządy decydując się na partnerstwo publiczno-prywatne, nie będą musiały obowiązkowo sporządzać wstępnych analiz.

zmiana prawa 

Już wkrótce łatwiej będzie realizować wspólne inwestycje samorządów z prywatnymi przedsiębiorcami. Posłowie uchwalili ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Zastąpi ona obowiązującą dziś ustawę o PPP z 2005 r. (Dz.U. z 2005 r. nr 169, poz. 1420). Nowa ustawa znosi obowiązek sporządzania przez urzędników czasochłonnych analiz przedwstępnych. Przewiduje także, że partner prywatny zostanie wybrany na podstawie prawa zamówień publicznych lub ustawy koncesyjnej.

Samorządy narzekają na brak środków na inwestycje. Nowe przepisy mają stać się lekiem na tę bolączkę. Pieniądze na lokalne inwestycje będą mogli wyłożyć przedsiębiorcy. Administracja publiczna będzie mogła zawrzeć wówczas umowę z prywatną firmą, która sfinansuje budowę np. parku wodnego. Potem przez określony czas przedsiębiorca ma zarządzać obiektem i czerpać z tego zyski. Po określonym w umowie terminie inwestycja przejdzie na własność podmiotu publicznego.

- Partnerstwo publiczno- prywatne to bardzo pojemna formuła współdziałania podmiotów publicznych i prywatnych, w wyniku którego na świecie powstają szkoły, szpitale, więzienia, drogi, linie kolejowe, odcinki metra, budynki rządowe. W jego ramach jest realizowanych wiele projektów z obszaru ochrony przyrody i środowiska, gospodarki odpadami i transportu - wskazuje Mirosława Nykiel (PO), poseł sprawozdawca projektu.

Obowiązująca wciąż stara ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym z 2005 r. pozostaje kompletnie martwa. Na jej podstawie nie wykonano żadnego projektu PPP.

Celem nowych przepisów jest eliminacja zbędnych obciążeń administracyjnych oraz likwidacja ograniczeń co do przedmiotu i treści samej umowy o PPP.

- W nowej ustawie o PPP zrezygnowano z obowiązku sporządzania analiz, pozostawiając decyzje w tym zakresie samym zainteresowanym. W stosunku do obowiązującej ustawy ograniczono wymóg uzyskiwania zgody Ministerstwa Finansów na przedsięwzięcia, które wiążą się z zagospodarowaniem środków budżetowych w wysokości przekraczającej 100 mln zł. Co więcej, taka zgoda nie będzie wymagana, jeśli projekt jest finansowany ze środków pochodzących z funduszy europejskich - wskazuje posłanka.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

OPINIA

ADAM SZEJNFELD

wiceminister gospodarki

Chciałbym, aby nowa ustawa o PPP była wzorcowa. Obecnie akty prawne pisze się w Polsce w stylu dokumentów instruktażowych, zawierających skomplikowany system nakazów, zakazów i kar. Ustawodawca jasno określa, co obywatel musi zrobić lub czego mu nie wolno i co mu grozi, gdy naruszy przepisy. Pisanie ustaw w formie instrukcji nie jest dobre. Prawo w Polsce powinno się pisać w stylu anglosaskim, pozostawiając jak najwięcej swobody jego odbiorcy, przy jednoczesnym zarysowaniu granic, w ramach których ma się realizować jego wolność. Stara ustawa o PPP jest prawem instrukcyjnym i sankcyjnym. I co z tego? Nadal nie mamy mostów, autostrad czy hal sportowych. Chciałbym więc, abyśmy dzięki ustawie napisanej na podstawie zupełnie innej filozofii doczekali się wreszcie inwestycji w PPP.

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...