Jak wyjaśnia Małgorzata Guzińska-Błońska z firmy Rödl & Partner, Komisja Europejska wprowadzając obowiązek przejścia niektórych spółek na MSR od 2005 r., dla emitentów dłużnych papierów wartościowych dała możliwość opóźnienia go o dwa lata.
Nie oznacza to jednak, że nie mieli oni możliwości wcześniejszego stosowania nowych zasad. Ekspert zwraca uwagę, że z momentem przejścia na międzynarodowe standardy wiąże się obowiązek stosowania wymogów wszystkich standardów. Wyjątkiem są jedynie kwestie uregulowane w MSSF nr 1, który dotyczy sprawozdań finansowych tworzonych według międzynarodowych standardów po raz pierwszy.
Małgorzata Guzińska-Błońska przyznaje, że właśnie ten moment jest dla spółek najtrudniejszy.
– Istotne jest dokładne przeanalizowanie, czy wszystkie posiadane aktywa i pasywa firmy spełniają definicje zawarte w międzynarodowych standardach – dodaje ekspert z Rödl & Partner.
Zaznacza również, że najwięcej problemów może pojawić się w związku z wyceną majątku spółki. W tym przypadku MSSF nr 1 zwalnia z obowiązku ponownej wyceny niektórych aktywów i pasywów od daty ich nabycia.