Jakie klauzule można zawrzeć w kontrakcie eksportowym lub importowym?

Milewski Marcin
rozwiń więcej
Klauzula kary umownej jest szczególnie istotne z punktu widzenia strony nabywającej towar lub usługi.
Umieszczone w treści kontraktu eksportowego lub importowego klauzule pozwalają na zabezpieczenie powstałych roszczeń. Jakie to klauzule i czego dotyczą? Przeczytaj.

Klauzula arbitrażowaprzedsiębiorcy w celu rozwiązania sporu wynikającego z umowy mogą skorzystać z rozwiązania w postaci arbitrażu. Jest on ekonomicznie tańszym i szybszym postępowaniem, a także cechuje się jednoinstancyjnością. Klauzula arbitrażowa umieszczana jest w kontrakcie celem zagwarantowania dochodzenia roszczeń w formie arbitrażu. Strony umieszczając klauzulę powinny także określić organ właściwy do arbitrażu lub zasady jego powołania.

Klauzula kary umownej – wprowadza do uregulowań kontraktowych element prawno-karny w postaci sankcji za brak zachowania terminów dostaw bądź płatności.

Klauzula kary umownej jest szczególnie istotne z punktu widzenia strony nabywającej towar lub usługi. Klauzula kary umownej może stanowić gwarancję dobrego wykonania kontraktu. W praktyce kary są niskie w stosunku do wartości przedmiotu kontraktu.

Klauzula nienaruszalności patentowej, zarejestrowanego wzoru, marki handlowej – jej celem jest działanie na rzecz strony kupującej, ponieważ stanowi gwarancję, że sprzedaż towaru sprzedającego nie narusza praw osób trzecich (w przeciwnym wypadku to sprzedający ponosi odpowiedzialność).

Klauzula odbioru i akceptacji towaru – klauzula wskazująca organ dokonujący odbioru towaru z uwzględnieniem jego ilości i jakości.

Polecamy: Jak zawierać kontrakt eksportowy?

Klauzula prawa rządzącego kontraktem – prawo rządzące kontraktem to prawo, którego normy znajdują zastosowanie w przypadku, gdy postanowienia kontraktu nie maja charakteru wyczerpującego. W interesie stron jest co do zasady wskazanie prawa krajowego, a w praktyce sięga się więc po prawo państwa trzeciego. Brak określenia prawa rządzącego kontraktem oznacza, ze podlega on prawu charakterystycznemu dla świadczenia.

Klauzula reklamacyjna – istotna z praktycznego punktu widzenia. Nie tylko określa terminy oraz procedurę postępowania reklamacyjnego, ale także wskazują dokumenty niezbędne do dochodzenia roszczenia.

Klauzula rewaloryzacyjna – klauzula wprowadzana z uwagi na to, że inflacja waluty kontraktu może być niekorzystna dla sprzedającego. Pozwala na ustalenie ceny towaru dodatkowo w formie równowartości w innej walucie.

Polecamy: serwis Leasing

Klauzula siły wyższej – klauzula, która znajduje zastosowanie w przypadku wystąpienia siły wyższej, przez którą rozumie się zdarzenia nieprzewidywalne, przed którymi strony nie mogły się zabezpieczyć np. powódź, a które uniemożliwiły zrealizowanie kontraktu. Klauzula umożliwia uwolnienie strony od zobowiązania kontraktowego na czas działania siły wyższej.

Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...