Na czym polega umowa pożyczki?

Milewski Marcin
rozwiń więcej
Strona będąca pożyczkodawcą ma prawo do tego, aby odstąpić od umowy i złożyć odmowę wydania przedmiotu pożyczki.
Umowa pożyczki stanowi jedną z umów nazwanych i jest uregulowana przepisami zawartymi w kodeksie cywilnym. Stanowi jedną z konkurencyjnych instytucji rynkowych dla kredytu.

Zgodnie z definicja zawartą w kodeksie cywilnym przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

W odniesieniu do umowy pożyczki, której przedmiotem jest kwota o wartości pięciuset złotych musi być zawarta w formie pisemnej.

Stronami umowy pożyczki są pożyczkobiorca (biorący przedmiot pożyczki) oraz pożyczkodawca (dający przedmiot pożyczki). Oba podmioty mogą występować zarówno jako osoby fizyczne, jak też inne podmioty funkcjonujące w obrocie.

Pobierz wzór umowy pożyczki

Umowa pożyczki nie ma więc charakteru umowy handlowej, w przypadku której istnieje wymóg, aby co najmniej jedna strona posiadała status przedsiębiorcy, czyli prowadzącego działalność gospodarczą. Umowa pożyczki wykorzystywana jest jednak w praktyce zarówno w obrocie profesjonalnym (przedsiębiorca - przedsiębiorca), półprofesjonalnym (przedsiębiorca - konsument) oraz nieprofesjonalnym (podmiot niebędący przedsiębiorcą – podmiot niebędący przedsiębiorcą).

Odstąpienie od umowy pożyczki

Strona będąca pożyczkodawcą ma prawo do tego, aby odstąpić od umowy i złożyć odmowę wydania przedmiotu pożyczki. Rozwiązanie takie jest możliwe w przypadku, w którym zwrot pożyczki nie jest pewny i wyczerpuje kryterium wątpliwości z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony. Uprawnienia takiego nie posiada druga strona, czyli pożyczkobiorca, ale tylko wówczas, gdy w chwili zawarcia umowy wiedziała lub z łatwością mogła się dowiedzieć o złym stanie majątkowym drugiej strony.

Zobacz: Umowa o kredyt konsumencki - krok po kroku

Odpowiedzialność pożyczkodawcy

W sytuacji, w której rzeczy otrzymane przez biorącego pożyczkę posiadają wady, wówczas podmiot dający pożyczkę jest obciążony koniecznością naprawienia powstałej szkody wyrządzonej pożyczkobiorcy tym, że wiedząc o wadach nie dokonał zawiadomienia go o nich.

Pożyczkodawca nie będzie jednak ponosił odpowiedzialności jeżeli druga strona mgła z łatwością zauważyć istniejącą wadę.

Umowa pożyczki charakteryzuje się także tym, że roszczenie pożyczkobiorcy o wydanie przedmiotu pożyczki przedawnia się z upływem sześciu miesięcy. Termin ten liczy się od chwili, gdy przedmiot pożyczki miał być wydany. Termin zwrotu natomiast powinien być oznaczony w umowie. W braku takiej regulacji dłużnik zobowiązany jest do zwrotu pożyczki w ciągu sześciu tygodni od wypowiedzenia przez pożyczkodawcę.

Zapoznaj się z innymi umowami związanymi z finansami

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...