Przedterminowe ustanie zakazu konkurencji

Maria Szadkowska
rozwiń więcej
ustanie zakazu konkurencji
W przypadku, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji dotyczących działalności przy zatrudnianiu go a także już w trakcie pracy można zawrzeć z nim umowę o zakazie konkurencji zabezpieczając tym samym interesy firmy. W jakim przypadku jednak taka umowa wygasa przed terminowo?

Przyczyny podstawowe

Zakaz ten ustaje, jeśli ustaną przyczyny uzasadniające go oraz gdy pracodawca nie wypłaci zagwarantowanego odszkodowania. W obu przypadkach wygasa jedynie zobowiązanie pracownika do niepodejmowania działalności konkurencyjnej, nie zaś pracodawcy do wypłaty odszkodowania.

Stosowanie kary umownej w umowie o zakazie konkurencji

W pierwszym przypadku powstaje pytanie, kto decyduje, że nie istnieją okoliczności, które uzasadniały zakaz. Z zasady nie może takiej oceny dokonać były pracownik, bowiem nie posiada informacji na temat działalności firmy po swoim odejściu i tym samym nie jest w stanie określić istnienia sytuacji zwalniającej go z umowy. Gdyby jednak istniała przesłanka udowadniająca w oczywisty sposób, iż takie okoliczności przestały istnieć jak np. postawienie przedsiębiorstwa w stan upadłości, były pracownik może dochodzić swoich racji przed sądem. O ustaniu przesłanek uzasadniających zakaz z zasady jednak powinien poinformować przedsiębiorca, pracownika pisemnie równocześnie z chwilą otrzymania informacji pracownik jest zwolniony z wypełniania umowy.

Druga z przesłanek dotyczy dwóch sytuacji, gdy pracodawca nie wypłaci odszkodowania w ogóle lub gdy wypłaca je, ale nieterminowo. W tym przypadku zakaz ustaje dopiero, gdy pracownik powiadomi pracodawcę o tym, iż nie przyjmuje zaległych wypłat z tytułu odszkodowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wskazane przesłanki wygaśnięcia umowy antykonkurencyjnej chronią przede wszystkim pracownika, czy jednak pracodawca ma możliwość tak ukształtować umowę, aby w razie wystąpienia konkretnych przesłanek zostać zwolnionym z wypłacania odszkodowania?

Inne możliwości przedterminowego ustania zakazu konkurencji

Można również rozwiązać umowę wcześniej z woli stron na podstawie porozumienia. Jak również w samej umowie zawrzeć warunek rozwiązujący dotyczący np. upublicznienia informacji posiadanych przez pracownika. W wymienionych wyżej przypadkach obie strony są zwolnione z wypełniania umowy. Ocena takiej przyczyny należy do pracodawcy i nie może być weryfikowana przez sąd zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2012r. o sygn. I PK 237/11.

Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty

Teoretycznie istnieje też możliwość, której nie przewidują przepisy kodeksu pracy a mianowicie zawarcie w umowie klauzuli o rozwiązaniu przysługującej jednej stronie lub obydwu bez obowiązku określania przyczyn wypowiedzenia zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 12 lutego 2004 r. sygn. I PK 398/03.

Tworząc umowę o zakazie konkurencji dla pracodawcy korzystniejsze jest zawarcie w niej klauzuli o wypowiedzeniu lub pod warunkiem niż pozostawianie tej kwestii unormowaniom ustawowym. Przepisy, bowiem nie zwalniają go z obowiązku wypłaty pracownikowi odszkodowania z tytułu umowy nawet, gdy zakaz wygaśnie tak jak było to wskazane wcześniej.

Moja firma
Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...