Elementy umowy licencyjnej – co musi zawierać?

Redakcja serwisu Biznes
rozwiń więcej
umowa licencyjna, licencja
Licencja polega na umożliwieniu podmiotom gospodarczym korzystania z cudzych innowacji, przy jednoczesnym zachowaniu do nich autorskich praw majątkowych ich właściciela. Jakie konieczne elementy musi zawierać umowa licencyjna?

Umowa licencyjna elementy

Licencja jest zgodą uprawnionego z patentu na korzystanie z chronionego rozwiązania przez osoby trzecie na określonych w umowie licencyjnej warunkach. Przedstawiamy elementy, które powinny znaleźć się w umowie licencyjnej.

Komparycja

W komparycji umowy szczegółowo określamy strony umowy czyli licencjodawcę i licencjobiorcę oraz określamy miejsce i datę sporządzenia umowy. W komparycji może znaleźć się również preambuła, w której strony mogą określić co skłoniło ich do zawarcia danej umowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Przedmiot licencji

Opisując przedmiot licencji należy zachować należytą staranność i zrobić to w jak najdokładniejszy sposób. Szczegółowa specyfikacja przedmiotu objętego ochroną może stanowić załącznik do umowy licencyjnej.

Dwa typy licencji

W obrocie prawnym funkcjonują przede wszystkim dwa typy licencji, tj. licencja wyłączna i niewyłączna. Licencja wyłączna to zezwolenie uprawnionego do wyłącznego korzystania z prawa na określonym terytorium lub polu eksploatacji prawa, a licencja niewyłączna nie ogranicza grona licencjobiorców, dopuszczając wzajemną konkurencję pomiędzy nimi.

W umowie licencyjnej należy dokładnie określić o jaki rodzaj licencji chodzi i jakie ewentualne ograniczenia lub uprawnienia dodatkowe są na jej podstawie możliwe.

Zawieranie umów cywilnoprawnych – korzyści dla przedsiębiorców

Terytorium i okres obowiązywania umowy

Licencja obowiązuje do momentu wygaśnięcia zastrzeżenia. Jeżeli strony tak postanowią, dopuszczalne jest zastrzeżenie dłuższego okresu obowiązywania umowy.  W umowie należy również podać geograficzny zasięg udzielenia licencji. Licencja może być zatem ograniczona do konkretnego województwa lub obejmować zasięgiem cały kraj.

Gwarancja i odpowiedzialność

W umowie o udzielenie licencji mogą się również znaleźć zapisy dotyczące gwarancji. Nie są one jednak obowiązkowe i zależą od woli stron. Aby zabezpieczyć strony umowy należy sprecyzować zakres odpowiedzialności w razie ewentualnych roszczeń licencjobiorcy oraz obowiązki dotyczące odpowiedzialności cywilnej.

Wynagrodzenie

W umowie określa się wysokość wynagrodzenia oraz sposób jego płatności. Wynagrodzenie może być jednorazowe lub okresowe, np. miesięczne. Wysokość wynagrodzenia określają strony w trakcie negocjacji.

Wynagrodzenie ryczałtowe – jak zawrzeć w umowie?

Pozostałe postanowienia

Zgodnie z zasadą swobody umów możliwe jest zawarcie w umowie innych postanowień, które są zgodne z wolą stron oraz nie są sprzeczne z przepisami obowiązującego prawa. Warto zastanowić się nad pełnym uregulowaniem stosunku pomiędzy stronami, co pomoże uniknąć konfliktów w toku realizacji umowy.

Przejście majątkowych praw autorskich – jak uregulować w umowie?

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...