Czym jest odstępne?

Gabriela Polkowska
rozwiń więcej
czym jest odstępne / Fotolia
Niejednokrotnie zdarza się, że po zawarciu umowy ze stroną znajdujemy korzystniejszą pod różnymi względami alternatywną ofertę. Jak zapewnić sobie możliwość rozwiązania takiej umowy, żeby nie ponieść przy tym znacznych konsekwencji finansowych? Wyjściem z tej sytuacji jest zastrzeżenie prawa odstąpienia za zapłatą odstępnego, o którym traktuje poniższy tekst

Na czym polega odstępne?

Umowa o odstępne jest odmianą umownego prawa odstąpienia. Zgodnie z art. 396 k.c. umowa o odstępne polega na zastrzeżeniu, że jednej lub obu stronom wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy (odstępnego). Odstępne jest więc określoną sumą pieniężną, której zapłata umożliwia skuteczne odstąpienie od umowy.

Czemu służy odstępne?

Instytucja odstępnego służy kilku celom. Poza tym, że zapłacenie odstępnego umożliwia dłużnikowi zwolnienie się z obowiązku wykonania zobowiązania, to pełni także następujące funkcje:

  1. Funkcję rekompensującą – odstępne pełni rolę wynagrodzenia strat, które druga strona umowy poniosła na skutek jej rozwiązania.
  2. Funkcję dyscyplinującą – odstępne wzmacnia umowę, ponieważ dłużnik liczy się z ewentualnością jego zapłacenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co musi zawierać zastrzeżenie prawa odstąpienia za zapłatą odstępnego?

Zastrzeżenie prawa do odstąpienia za zapłatą odstępnego musi zawierać kilka obligatoryjnych komponentów. Są to następujące elementy:

  1. Wskazanie sumy pieniężnej na jaką opiewać będzie odstępne (wysokość odstępnego może być różna dla obu tron umowy).
  2. Określenie czy prawo do odstępnego przysługiwać będzie jednej czy też obu stronom zawartej umowy.
  3. Określenie terminu, w którym strona lub strony będą uprawnione do skorzystania z prawa do odstępnego.

Istnieje także możliwość zawarcia w umowie uwarunkowanego zastrzeżenia prawa do odstąpienia za zapłatą odstępnego. Strony uzależniają wówczas prawo do odstąpienia za zapłatą odstępnego od wskazanego przez nie warunku zawieszającego, czyli od zaistnienia konkretnego zdarzenia przyszłego i niepewnego.

Ponadto w klauzuli obejmującej zastrzeżenie prawa do odstąpienia za zapłatą odstępnego można zawrzeć obowiązek jego wypłaty nie stronie umowy, lecz osobie trzeciej.

Zobacz: Czym jest umowne prawo odstąpienia?

Jak skorzystać z prawa do odstąpienia za zapłatą odstępnego?

Żeby skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy za zapłatą odstępnego, należy przede wszystkim we wskazanym w umowie terminie złożyć jednostronne oświadczenie woli drugiej stronie umowy. Zapłata odstępnego powinna nastąpić przy wykonaniu prawa do odstąpienia – jednocześnie albo przed złożeniem oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Wynika to z art. 396 k.c., który to stanowi, że jeżeli zastrzeżono, że jednej lub obu stronom wolno od umowy odstąpić za zapłatą oznaczonej sumy (odstępnego), to oświadczenie o odstąpieniu będzie wówczas skuteczne tylko w sytuacji, gdy zostanie złożone jednocześnie z zapłatą odstępnego.  Zastrzeżenie prawa do odstąpienia od umowy za zapłatą odstępnego zmienia wiec charakter samego oświadczenia o odstąpieniu od umowy z czynności konsensualnej na realną. 

Jeżeli zapłata odstępnego nastąpi po złożeniu oświadczenia o odstąpieniu czynność tę uważa się za nieważną, przy czym jeśli w takiej sytuacji nie minął jeszcze termin, w którym strona jest uprawniona do skorzystania z prawa do odstąpienia za zapłatą odstępnego, to powinna ponownie złożyć oświadczenie o odstąpieniu i jednocześnie uiścić zapłatę z tytułu odstępnego.

W przypadku, gdy w klauzuli obejmującej zastrzeżenie prawa do odstąpienia za zapłatą odstępnego zawarty został obowiązek wypłaty odstępnego osobie trzeciej, oświadczenie o odstąpieniu od umowy składamy drugiej stronie umowy, natomiast zapłatę z tego tytułu świadczymy wskazanej w umowie osobie trzeciej.

Zobacz: Jak prawidłowo określić w umowie zadatek?

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...