Jak zawrzeć umowę o dożywocie?

Monika Pązik
rozwiń więcej
Jak zawrzeć umowę o dożywocie? / Fot. Fotolia / Fotolia
Umowa o dożywocie powoduje przeniesienie własności nieruchomości na inną osobę fizyczną bądź prawną w zamian za dożywotnie utrzymanie zbywcy. Dla swojej ważności powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Jakie obowiązki i uprawnienia mają strony umowy?

Umowa o dożywocie polega na przeniesieniu własności nieruchomości na jej nabywcę w zamian za dożywotnie utrzymanie zbywcy. Umowa ta została uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego, ale ze względu na swoją specyfikę, między stronami umowy powstaje stosunek charakterystyczny dla zobowiązań alimentacyjnych. Zgodnie z orzecznictwem sądów, umowę dożywocia można zakwalifikować do umów losowych, ze względu na czas trwania, rodzaj świadczeń nabywcy oraz długości życia zbywcy (wyr. SA we Wrocławiu, I ACa 1068/13).

Zbywcą nieruchomości może być jedynie osoba fizyczna, natomiast nabywcą – zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna.

Dla swojej ważności umowa przenosząca własność nieruchomości powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego, a prawo dożywocia może zostać wpisane w księgę wieczystą. Dożywocie jest niezbywalne i wygasa najpóźniej z chwilą śmierci zbywcy (dożywotnika), chyba że zrzeknie się on świadczeń w całości bądź umowa rozwiąże się wcześniej z przyczyn wskazanych w ustawie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz również: Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu

Obowiązki nabywcy nieruchomości wobec dożywotnika

Zgodnie z art. 908 § 1 k.c. i w braku odmiennej umowy nabywca nieruchomości zobowiązany jest zapewnić dożywotnikowi odpowiednie środki utrzymania. Przede wszystkim powinien przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Oznacza to, że zawarcie umowy o dożywocie niesie za sobą skutki w postaci bliskiego kontaktu obu stron stosunku umownego. Dodatkowo ustawodawca przewidział możliwość ustanowienia przez nabywcę na rzecz dożywotnika użytkowania, którego wykonanie będzie ograniczone do części nieruchomości, służebności mieszkania lub innej służebności osobistej albo spełnienia powtarzających się świadczeń w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku. W umowie dożywocia można również precyzyjnie określić, w jaki sposób będzie świadczona opieka nad dożywotnikiem. W przypadku, gdy nabywca będzie uchylał się od obowiązków wynikających z umowy o dożywocie, może żądać spełnienia wymagalnych świadczeń bądź naprawienia szkody wynikłej z niewykonania, czy nienależytego wykonania umowy dożywocia (na podstawie art. 471 i n. k.c.).

Zobacz: Ustanowienie hipoteki a podatek od czynności cywilnoprawnych

Zmiana dożywocia na rentę

Umowa o dożywocie może być rozwiązana przez sąd w przypadku istnienia konfliktu między stronami, którego nie można w inny sposób załagodzić. Równocześnie każdej ze stron przysługuje uprawnienie do żądania zmiany świadczeń wynikających z umowy o dożywocie na dożywotnią rentę. Zmiany stosunków można żądać w sytuacji, gdy między dożywotnikiem a nabywcą powstał taki konflikt, że istnieje przypuszczenie, iż nie będą mogli oni dłużej pozostawać ze sobą w bezpośredniej styczności. Zgodnie z art. 913 § 1 k.c. wynika, że można żądać zamiany na rentę wszystkich bądź tylko niektórych świadczeń umownych. Wysokość renty powinna natomiast odpowiadać wartości świadczeń. We wskazanej regulacji ustawodawca nie przedstawił jednak, czy renta powinna zostać wypłacona jedynie w formie pieniężnej, czy też w rzeczach oznaczonych co do gatunku. Jest to kwesta dyskusyjna, natomiast ze stanowiska judykatury wynika jednak, że renta powinna wypłacona tylko w formie pieniężnej.

Polecamy: Renta dożywotnia a odwrócony kredyt hipoteczny

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...