ABC umowy darowizny

Igor Klimkowski
Prawnik
rozwiń więcej
umowa darowizny / Fotolia
Umowa darowizny jest czynnością prawną na mocy, której darczyńca zobowiązuje się do jednostronnego bezpłatnego świadczenia kosztem swojego majątku na rzecz obdarowanego, przy równoczesnym braku świadczenia wzajemnego. Umowa darowizny jest umową nazwaną znajdującą swoje szczegółowe uregulowanie w art. 888 – 902 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny

Forma

Oświadczenie darczyńcy powinno być dokonane w formie aktu notarialnego. Niezachowanie tej formy prowadzić będzie do nieważności czynności prawnej. Wyjątkiem od tej zasady będzie sytuacja, w której pomimo niezachowania formy aktu notarialnego, przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Strony umowy

Darczyńca – podmiot, zobowiązany do bezpłatnego przysporzenia kosztem swojego majątku

Obdarowany – podmiot, na rzecz którego darowizna jest dokonywana

Darczyńca i obdarowanym mogą być zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne.

Cel darowizny

Niejednokrotnie zdarza się, że obdarowany przeznacza otrzymaną darowiznę na inny cel niż wskazany przez darczyńcę. W takim przypadku darczyńcy przysługuje roszczenie o zwrot przedmiotu darowizny na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Stanowisko to potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 czerwca 2009 r., sygn. IV CSK 48/09 wskazując, iż gdy darczyńca wskazuje konkretne cele na jakie ma zostać przeznaczona darowizna, inne wykorzystanie jej przez obdarowanego uprawnia darczyńcę do żądania zwrotu darowizny, na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu, jako świadczenia nienależnego.

Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?

Odpowiedzialność darczyńcy

1. w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, darczyńca zobowiązany jest do naprawienia szkody tylko wtedy gdy szkoda została wyrządzona umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa,

2. w przypadku gdy darczyńca opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, obdarowany może żądać odsetek za opóźnienie ale dopiero od wytoczenia powództwa.

3. w przypadku gdy rzecz darowana ma wady, darczyńca zob owiązany jest do naprawienia szkody, którą wyrządził obdarowanemu przez to że wiedząc o wadach nie zawiadomił go o tym w czasie właściwym. Za "czas właściwy" należy w odniesieniu do omawianego przepisu uznać taki okres, w którym nawet dotknięty wadliwością przedmiot umowy nie tylko nie wyrządził szkody, a stworzył możliwość jej uniknięcia lub jej zapobieżenia [1].

Odwołanie

1. Darczyńca może odwołać darowiznę jeszcze nie wykonaną, jeżeli po zawarciu umowy jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych,


2. Darczyńca może odwołać darowiznę (wykonaną, niewykonaną) jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Pod pojęcie rażącej niewdzięczności podpada tylko takie zachowanie się obdarowanego, polegające na działaniu lub zaniechaniu skierowanym bezpośrednio lub nawet pośrednio przeciwko darczyńcy, które oceniając rzecz rozsądnie, musi być uznane za wysoce niewłaściwe i krzywdzące darczyńcę. Chodzi tu przede wszystkim o popełnienie przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub czci albo mieniu darczyńcy oraz o naruszenie przez obdarowanego spoczywających na nim obowiązków wynikających ze stosunków osobistych (rodzinnych) łączących go z darczyńcą oraz obowiązku wdzięczności[2].

W innym wyroku Sąd Najwyższy zauważył, iż pod pojęcie rażącej niewdzięczności podpadają tylko takie czynności obdarowanego, które są skierowane przeciwko darczyńcy ze świadomością i w nieprzyjaznym zamiarze. Chodzi tu więc przede wszystkim o popełnione przestępstwo przeciwko darczyńcy (zarówno przeciwko życiu, zdrowiu i czci, jak i przeciwko mieniu) oraz o naruszenie przez obdarowanego obowiązków wynikających ze stosunków osobistych łączących go z darczyńcą, jak np. odmowa udzielenia pomocy w chorobie mimo oczywistej możliwości.

Wyłączone są natomiast krzywdy czy przykrości wyrządzone w sposób niezamierzony, popełnione w uniesieniu czy rozdrażnieniu, zwłaszcza wywołane zachowaniem się darczyńcy. Czyny dowodzące niewdzięczności muszą świadczyć o znacznym napięciu złej woli obdarowanego, na co wskazuje użycie przez ustawodawcę słów "rażąca niewdzięczność". Nie uzasadnia więc odwołania darowizny dopuszczenie się przez obdarowanego takich czynów, które w danych okolicznościach i warunkach nie wykraczały poza zwykłe przypadki życiowych konfliktów[3].

Wskazać należy, że darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Jeżeli w chwili przebaczenia darczyńca nie miał zdolności do czynności prawnych przebaczenie będzie skuteczne jeżeli zostało dokonane z dostatecznym rozeznaniem. Z powyższego wynika, że przebaczenia może dokonać tylko darczyńca.

Przebaczenie powoduje wygaśnięcie prawa do odwołania darowizny.

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Przepisy regulujące umowę darowizny dopuszczają także możliwość odwołania darowizny z powodu niewdzięczności przez spadkobierców tylko wtedy gdy:

  • darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania albo
  • obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia lub umyślnie wywołał rozstrój zdrowia, którego skutkiem była śmierć darczyńcy.

Odwołanie darowizny następuje przez złożenie oświadczenia na piśmie przez obdarowanego. Przepisy regulujące umowę darowizny nie przewidują w tym zakresie formy szczególnej.

Odwołać darowiznę można w terminie roku od dnia, w którym uprawniony (darczyńca, spadkobiercy) dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

Darowizna żywności bez VAT


Rozwiązanie umowy darowizny

Rozwiązania umowy darowizny można żądać jeżeli:

  • została dokonana przez osobę przed jej ubezwłasnowolnieniem,
  • darowizna ze względu na wartość świadczenia i brak uzasadnionych pobudek jest nadmierna,
  • nie upłynął 2 letni termin od jej wykonania.

Rozwiązania umowy darowizny z przyczyn wskazanych przez komentowany przepis może domagać się przedstawiciel osoby ubezwłasnowolnionej, którym jest:

  • w odniesieniu do osoby ubezwłasnowolnionej będzie to opiekun (art. 13 § 2 k.c. w zw. Z art. 175 k.r.o.)
  • w przypadku ubezwłasnowolnionego częściowo będzie to kurator (art. 16 § 2 k.c.),
  • doradca tymczasowy ustanowiony dla osoby, względem której toczy się postępowanie o jej ubezwłasnowolnienie (art. 548 § 1 k.p.c.), może być - gdy sąd, przed którym toczy się postępowanie o ubezwłasnowolnienie, tak postanowi (art. 181 § 1 k.r.o. i art. 549 § 2 k.p.c.) - powołany do jej reprezentowania i do zarządu jej majątkiem. Wówczas jako przedstawiciel tej osoby może on na podstawie art. 901 § 1 k.c. odwołać darowiznę dokonaną przez osobę, dla której został ustanowiony[4]
  • powództwo o rozwiązanie umowy darowizny może wytoczyć również prokurator na podstawie art. 7 k.p.c.

Czy wiesz jak powinna wyglądać umowa darowizny?

Niedostatek

Zgodnie z art. 897 kodeksu cywilnego jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek, w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia, dostarczać darczyńcy środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Obdarowany może jednak zwolnić się od tego obowiązku zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia.

Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 stycznia 2000 r., sygn.  I CKN 1187/99, w niedostatku pozostaje nie tylko taki uprawniony, który nie dysponuje żadnymi środkami utrzymania, ale także taki, którego usprawiedliwione potrzeby nie są w pełni zaspokojone.  Usiłując określić czy dany podmiot znajduje się w niedostatku, sąd bierze pod rozwagę również środki utrzymania czerpane w ramach wspólnoty rodzinnej powstałej w wyniku zawarcia związku małżeńskiego wyznaniowego[5]. Granicą żądań, o których mowa w art. 897 kodeksu cywilnego wyznaczają są usprawiedliwione potrzeby darczyńcy albo ciążące na nim ustawowe obowiązki alimentacyjne.



[1] Kidyba A. (red.), Gawlik Z., Janiak A., Kopaczyńska-Pieczniak K., Kozieł G., Niezbecka E., Sokołowski T., Kodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Zobowiązania - część szczególna, LEX, 2010.

[2] Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2003 r., sygn.  IV CKN 115/01

[3] Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 1997 r., sygn. I CKN 117/97

[4] Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21 czerwca 1968 r., sygn. I CZ 77/68

[5] Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 listopada 1998 r., sygn. II CKN 31/98

Kontakt do autora: igorklimkowski@onet.eu

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...