Jaki zapis warto zamieścić w umowie?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Strony mogą się umówić, że odstąpienie od umowy będzie możliwe dla jednej bądź każdej ze stron, jeśli nastąpi jednocześnie z zapłatą określonej sumy pieniężnej czyli odstępnego.
Każda umowa musi określać podstawowe elementy: wskazanie osób, które ją zawierają czyli określenie stron umowy, przedmiot umowy i treść stosunku zobowiązaniowego – czyli określenie zachowania każdej ze stron. Strony mogą także zamieścić w umowie zastrzeżenie dodatkowe. Niektóre zastrzeżenia dodatkowe pozwolą lepiej zabezpieczyć interesy strony, inne z kolei wprowadzą do umowy rozluźnienie umożliwiające uelastycznienie umowy. O jakich zapisach umownych mowa?

Dodatkowe zastrzeżenia umowne:

  • zadatek,
  • umowne prawo odstąpienia,
  • odstępne,
  • kara umowna.

Rola zadatku

Zadatek to rzecz lub co w praktyce częściej się zdarza – określona kwota pieniężna dawana przez jedną ze stron drugiej stronie przy zawieraniu umowy. Jeśli strony nie określą jaką rolę ma spełniać zadatek, uznaje się że jest on formą odszkodowania, na wypadek gdy umowa zawarta między stronami nie została wykonana.

Porównaj: Kiedy warto zastrzec w umowie zadatek?

Kiedy warto zastrzec zadatek?

Zadatek wzmacnia pozycję strony, która bardziej dąży do wykonania umowy, bowiem w przypadku niewykonania umowy przez drugą stronę, osoba, która wręczyła zadatek może dochodzić wykonania umowy albo domagać się zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

W przypadku jednak, gdy zachodzi nieważność umowy, zastrzeżenie zadatku, stanowiącego integralną część umowy, również poczytuje się za nieważne.

Umowne prawo odstąpienia

W każdym przypadku, gdy strony zawarły umowę muszą postępować w myśl zasady pacta sunt servanda, oznaczającej, że strony zawartą umowę muszą wykonać, a rozwiązanie umowy bez zgody drugiej strony nie jest możliwe. Jedynie w przypadku wprowadzenia do umowy zapisu ustanawiającego dla jednej albo obu stron możliwość odstąpienia od umowy – z prawa tego można skorzystać. Zastrzeżenie o odstąpienia powinno zawierać termin w ciągu, którego od umowy można odstąpić. Dopiero dodanie takiego zastrzeżenia umożliwia odstąpienie od umowy w umówionym czasie. W przypadku odstąpienia uznaje się, że umowa w ogóle nie została zawarta. Oznacza to, że strony muszą zwrócić sobie to co świadczyły w stanie niezmienionym.

Mimo, iż zakaz zastrzeżenia prawa odstąpienia w umowie przenoszącej własność nieruchomości nie wynika z przepisów, orzecznictwo sądowe takie zastrzeżenie uznaje za niedopuszczalne.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Odstępne

Strony mogą się umówić, że odstąpienie od umowy będzie możliwe dla jednej bądź każdej ze stron, jeśli nastąpi jednocześnie z zapłatą określonej sumy pieniężnej czyli odstępnego. Zastrzeżenie w umowie odstępnego spowoduje, że strona, która zamierza odstąpić od umowy będzie zmuszona dodatkowo zapłacić kwoty odstępnego..

Kara umowna

Karę umowną również można zastrzec w umowie. Jest to określona suma stanowiąca odszkodowanie, zastrzeżone na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Kara umowna należy się w określonej w umowie wysokości bez względu na wysokość faktycznie poniesionej szkody. Strony mogą dodatkowo postanowić w umowie o możliwości żądania odszkodowania uzupełniającego, jeśli wysokość kary umownej nie pokrywa w pełni szkody. Jednak w braku tego zastrzeżenia uznaje, się że żądanie dodatkowego odszkodowania przewyższającego wysokość kary umownej nie jest możliwe. Kara umowną zastrzec można tylko w przypadku zobowiązania o charakterze niepieniężnym.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...