Kiedy można odstąpić od umowy za zapłatą odstępnego?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Odstąpienie od umowy następuje zaś poprzez złożenie oświadczenia woli strony umowy, skierowanego do drugiej strony umowy.
Odstępne to określona kwota, którą strony wspólnie ustaliły w umowie. Strony zamieszczają zapis taki w umowie, gdy przewidują możliwość odstąpienia od umowy każdej, bądź jednej ze stron.

Zastrzeżenie odstępnego w umowie

Umowa powinna (poza wysokością odstępnego) także wskazywać termin w jakim z prawa tego można skorzystać, w innym przypadku stan niepewności mógłby trwać zbyt długo tworząc niepewność dla kontrahentów, a także całości obrotu. Strona, która zamierza odstąpić od umowy może to zrobić przez zapłatę tej kwoty.

Aby odstąpić od umowy, w której zastrzeżono możliwość odstąpienia za zapłatą odstępnego, należy równocześnie dokonać dwóch czynności: po pierwsze należy odstąpić od umowy, a po drugie zapłacić kwotę odstępnego. Taką regulację przewiduje art. 396 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli zostało zastrzeżone, że jednej lub obu ze stron wolno od umowy odstąpić za zapłatą oznaczonej sumy, oświadczenie o odstąpieniu jest skuteczne tylko wtedy, gdy zostało złożone jednocześnie z zapłatą odstępnego.

Jak skutecznie odstąpić od umowy, w której zastrzeżono odstępne

Jak już wcześniej wspomniano, strona dla skutecznego odstąpienia od takiej umowy powinna po pierwsze od umowy odstąpić. Odstąpienie od umowy następuje zaś poprzez złożenie oświadczenia woli strony umowy, skierowanego do drugiej strony umowy. Samo złożenie oświadczenia woli nie jest jednak wystarczające. Strona składając takie oświadczenie powinna jednocześnie zapłacić określoną w umowie tytułem odstępnego kwotę.

Polecamy serwis Zakładam firmę

W jakiej formie należy złożyć oświadczenie o odstąpieniu

Przepisy nie określają wprost formy w jakiej należy złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W tym przypadku możemy zastosować przepisy Kodeksy cywilnego mówiące o formach czynności prawnych. W myśl tych przepisów, jeżeli umowa została zawarta przez strony w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo wypowiedzenie jej, powinno być stwierdzone pismem.

Przeczytaj także Zasady sporządzenia dobrego biznesplanu

Co powinno zawierać oświadczenie o odstąpieniu?

Jak wskazano powyżej, jeżeli strony zawarły umowę na piśmie, to kontrahent powinien również na piśmie złożyć oświadczenie od odstąpieniu od tej umowy. Warto także zadbać o to, aby treść złożonego oświadczenia woli o odstąpieniu nie budziła żądnych wątpliwości. W oświadczeniu o odstąpieniu zależy zatem podać dane dokładnie określające umowę (określenie przedmiotu umowy, z jakiej daty jest umowa), strony umowy, powołanie się na zapis umowny umożliwiający odstąpienie od umowy za zapłatą odstępnego, a także datę sporządzenia oświadczenia. W oświadczeniu warto także wskazać o równoczesnej zapłacie odstępnego.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...