Jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Do zaliczki nie stosuje zasad dotyczących przepadku zadatku lub obowiązku jego zwrotu w podwójnej wysokości, a strona dająca zaliczkę w razie rozwiązania umowy może skutecznie domagać się jej zwrotu.
Niejednokrotnie zdarza się, że zawierając umowę jedna ze stron umowy wręcza drugiej stronie określoną kwotę, będącą częścią wynagrodzenia (w praktyce jest to najczęściej 10 % ceny). Kwota wręczana drugiej stronie stanowi niejako “zapewnienie”, że kontrahent nie wycofa się z umowy. Częstokroć wręczaną kwotę określa się zaliczką lub wymiennie zadatkiem. Jednak to duży błąd!

Prawo rozróżnia te dwie instytucje a z każdą z nich wiąże zupełnie inne skutki. Często skutki te mogą okazać się zgubne dla stron, zwłaszcza wtedy gdy sprawa trafi do sądu.

Zadatek 

Aby można było stwierdzić, że kwota dawana przy zawarciu umowy stanowi zadatek, należy to dokładnie zastrzec w umowie. W braku takiego zastrzeżenia, kwota ta będzie w świetle prawa uznana za zaliczkę.

Strona A wręczyła stronie B kwotę X tytułem zadatku. W zakresie nieuregulowanym w niniejszej umowie, do zadatku zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego.

Zaliczka

W przypadku, gdy strony nie zastrzegą w umowie, że kwota dawana przez jedną ze stron, przy zawieraniu umowy, jest zadatkiem, uznaje się, że kwota ta stanowi zaliczkę.

Skutki związane z wręczeniem zadatku 

Jeżeli strony zastrzegły w umowie zadatek i sprawy tej samodzielnie nie uregulowały (jak w przykładzie powyżej) zastosowanie znajdą poniższe zasady określone w Kodeksie Cywilnym.

Porównaj Czy każdą umowę należy zawierać na piśmie?

Co gdy otrzymałeś zadatek

Jeżeli strony umowy same nie postanowią inaczej lub gdy nie wynika to ze zwyczaju, zadatek dawany przy zawarciu umowy oznacza, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować.

Co gdy dałeś zadatek

W razie gdy sam wręczyłeś zadatek, a druga strona nie wykonuje umowy możesz wystąpić z żądaniem sumy dwukrotnie wyższej. Takie żądanie można zgłosić jedynie w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Co się dzieje gdy umowa ulega rozwiązaniu?

Inna sytuacja powstaje gdy umowa ulega rozwiązaniu. W takim przypadku strona, która otrzymała zadatek powinna zwrócić go. Odpada także obowiązek drugiej strony do zapłaty sumy dwukrotnie wyższej. Takie same skutki powstają w przypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które odpowiedzialność ponoszą obie strony.

Skutki związane z wręczeniem zaliczki

Zupełnie inne są skutki wręczenia zaliczki. Ta bowiem podlega jedynie zaliczeniu na poczet należnego świadczenia. Zaliczka w razie niewykonania umowy podlega zwrotowi.

Do zaliczki nie stosuje zasad dotyczących przepadku zadatku lub obowiązku jego zwrotu w podwójnej wysokości, a strona dająca zaliczkę w razie rozwiązania umowy może skutecznie domagać się jej zwrotu.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...