E-nauka w praktyce firmy

Małgorzata Dębińska
rozwiń więcej
WebHat
WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.
rozwiń więcej
Przed podjęciem współpracy z firmą, która stworzy kurs, pracodawca powinien wyznaczyć osobę, która będzie nadzorowała cały proces powstawania szkolenia. / inforCMS
Proces szkolenia pracowników generuje szereg problemów. Coraz częstszym rozwiązaniem stosowanym przez firmy jest wdrożenie e-learningu.

Wprowadzenie e-learningu

Pierwszym krokiem po zdecydowaniu o wprowadzeniu szkoleń e-learningowych powinno być podjęcie kolejnej decyzji – jak pozyskać platformę, na której umieszczane będą szkolenia. Można kupić platformę, wynająć ją od firmy zajmującej się e-szkoleniami lub skorzystać z darmowej platformy Moodle, która jednak wykorzystywana jest najczęściej przy projektach edukacyjnych. Przedsiębiorstwa, ze względu na bezpieczeństwo i rygory w nich panujące, najczęściej decydują się na platformy dedykowane.

Przed podjęciem współpracy z firmą, która stworzy kurs, pracodawca powinien wyznaczyć osobę, która będzie nadzorowała cały proces powstawania szkolenia. Pozwoli to stworzyć kurs, który w pełni zadowoli pracodawcę i będzie dokładnie odzwierciedlać potrzeby grupy docelowej.

Przełamywanie barier

Zdarza się, że pracodawca jest zdecydowany na zastosowanie szkoleń e-learningu, jednak, widząc opór pracowników, wycofuje się ze swoich zamiarów. Pracownicy bardzo często nie są przekonani do korzystania z multimedialnych szkoleń. Wielu z nich w ogóle nie słyszało o e-learningu lub zwyczajnie nie wierzy w jego efekty. Ponieważ e-learning jest jeszcze nowością opór wobec niego jest naturalny.

Aby przełamać barierę psychologiczną, potrzebne jest oswojenie pracowników z nowym sposobem szkolenia. Metody są bardzo różne. Na początku można zorganizować dzień otwarty z e-learningiem, podczas którego pracownicy będą mogli spróbować swych sił przy komputerze, wziąć udział w przygotowanych grach i quizach z wiedzy o e-learningu. 

Polecamy: E-Learning – to (nie) dla mnie!

Pracowników można też przekonać do nowego sposobu szkolenia poprzez zaintrygowanie ich, np. zastępując tradycyjnego lektora w szkoleniu głosem jego szefa. W późniejszym czasie, aby zmotywować pracowników do korzystania ze szkoleń, można wprowadzić (co miesiąc, co kwartał) konkurs z nagrodami dla najlepszych kursantów.

Korzyści

Koszty zainwestowane we wdrożenie e-learningu zazwyczaj (zależy to od rodzaju szkolenia) zwracają się po przeszkoleniu kilkudziesięciu osób. E-learning jest świetnym sposobem na wyłonienie z zespołu jednostek zdolnych, samodzielnych, odpowiedzialnych i gotowych do ciągłego rozwoju, dzięki czemu pracodawca doskonale wie, w kogo może zainwestować.

Korzyści odczuwają także pracownicy, szkolą się przy pomocy komputera – narzędzia pracy, które doskonale znają, dostosowują termin kursu do swoich możliwości, udział w szkoleniu nie powoduje opóźnień w pracy. E-learning ułatwia i usprawnia pracę w firmie, trzeba się tylko do niego przekonać.

Polecamy: E-learning a tradycyjne szkolenia

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...