Zalety e-nauki

WebHat
WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.
rozwiń więcej
W wypadku skorzystania z modelu nauczania na odległość firma może ponieść jednorazowy koszt (który jest średnio od trzech do dziesięciu razy niższy niż suma wszystkich kosztów obejmujących model tradycyjny). / inforCMS
Kraje zachodnie, które już dawno wykorzystują zaawansowane technologie doceniły także zalety e-learningu. Jakie są właściwie pozytywne strony nauczania na odległość?

Po pierwsze – przejście z modelu standardowego na model internetowy umożliwia każdemu uczenie się we własnym tempie, a także zminimalizowanie strachu i nieśmiałości, które tak często pojawiają się w tradycyjnej klasie. W e-szkoleniach cała uwaga zawsze koncentruje się na indywidualnym odbiorcy, a sam przekaz oparty jest o ciekawe multimedia i niewerbalne formy prezentacji materiału.

Oprócz tego, w porównaniu z tradycyjnymi zajęciami w klasie, e-learning przynosi duże oszczędności organizacjom z rozproszonymi i ciągle zmieniającymi się uczniami, ponieważ posiadają one możliwość ponownego zaprezentowania treści szkoleniowej. Obecnie największą popularnością cieszą się szkolenia, które obligatoryjnie musi przejść większość pracowników w momencie przyjęcia ich w szeregi firmy. Są to:

  • Interaktywne szkolenia aplikacyjne obejmujące swoim zakresem obsługę różnego rodzaju aplikacji informatycznych i pakietów biurowych, np. MS Office, a także dedykowanych systemów wewnątrzkorporacyjnych, których znajomość jest niezbędna do sprawnego działania pracownika w danej organizacji;
  • Szkolenia dotyczące produktów i usług – stosuje się je głównie do szybkiego i kompletnego przeszkolenia np. handlowców czy przedstawicieli z zakresu asortymentu produktowo- usługowego posiadanego przez daną firmę;
  • Szkolenia dotyczące podstawowych zasad panujących w miejscu pracy. Szkolenia takie obejmują zakresem np. kurs BHP czy ochronę danych.

E-learning a tradycyjny model szkoleniowy

W standardowym modelu szkoleniowym, każdy z nowoprzyjętych pracowników powinien odbyć szereg kursów przygotowawczych, które umożliwią mu zrozumienie zasad i reguł panujących w danej organizacji. Każde takie szkolenie to nowy wydatek obejmujący takie czynniki, jak zatrudnienie szkoleniowca, wynajęcie sali konferencyjnej czy wreszcie dojazd na miejsce szkolenia. 

Polecamy: Nauczanie na odległość - nowa era w szkoleniach dla firm

W wypadku skorzystania z modelu nauczania na odległość firma może ponieść jednorazowy koszt (który jest średnio od trzech do dziesięciu razy niższy niż suma wszystkich kosztów obejmujących model tradycyjny) i zainwestować w stworzenie szkolenia e-learning, często wraz z modułem egzaminacyjnym, które następnie jest rozdystrybuowane wśród pracowników. Pracodawca otrzymuje również informację zwrotną, że dany zakres materiału został poprawnie opanowany i przyswojony.

Najczęstsze zarzuty

W wypadku zdalnego nauczania częstym zarzutem stawianym przeciwko tej formie nauczania jest wrażenie odosobnienia, którego mogliby doświadczyć osoby uczący się na odległość. Niezaprzeczalnym faktem jest, że człowiek jest istotą społeczną, dążącą do kontaktu z innymi osobami. Z tego też powodu, ostatnio w Internecie zaistniał trend nazywany Web 2.0. W ogólnym zarysie – jest to nowa zasada, w myśl której tworzone są serwisy oparte o jedną cechę charakterystyczną, którą jest interakcja pomiędzy członkami społeczności.

Owa interakcja przejawia się m.in. w możliwości budowania sieci społecznych, które są kreowane np. przez ludzi posiadających te same zainteresowania czy pasje. Takie wirtualne interakcje najczęściej są zalążkiem rzeczywistych kontaktów międzyludzkich mających miejsce w sferze rzeczywistości.

Polecamy: E-learning wciąż jest nowością

Ten sam trend jest obserwowany i skutecznie przenoszony do e-nauczania. Oprócz typowych form wirtualnego social networkingu, czyli tworzenia struktur społecznych typu nasza-klasa.pl czy Facebook, istnieje możliwość korzystania z takich rozwiązań, jak rozmowa głosowa lub tekstowa w czasie rzeczywistym, podczas prowadzenia tradycyjnej lekcji w wirtualnej formie. Tę ostatnią formę umożliwiają aplikacje wideokonferencyjne, które na chwilę obecną mogą być wykorzystywane przez każdą osobę, która posiada komputer z łączem do Internetu oraz kamerę internetową.

Artykuł jest fragmentem raportu „Nauczanie na odległość 2010” WebHat

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...