Trening relokacyjny – na czym polega?

Monika Pązik
rozwiń więcej
szkolenie przed zagranicznym kontraktem, przystosowanie pracownika do nowej sytuacji
Trening relokacyjny to szkolenie przygotowujące pracownika do pracy w zagranicznym oddziale firmy, który będzie pracował na długim kontrakcie. Tego rodzaju szkolenie ma nauczyć pracownika umiejętności komunikacji z osobami z różnych kultur. Jakie są zatem wyzwania związane z relokacją pracownika?

Trening relokacyjny służy przygotowaniu pracownika do wyjazdu za granicę oraz do pracy w innej kulturze. Tego rodzaju szkolenia są przeznaczone w głównej mierze dla osób na wysokich stanowiskach w firmie, czyli np. menagerowie. Nieprzygotowanie pracownika do pracy w zagranicznym oddziale może wiązać się z ogromnymi stratami, czego konsekwencją będzie zerwania kontraktu. Proces relokacji pracowników jest niezwykle kosztowny, jednakże może przynieść wiele korzyści zarówno firmie jak i samemu pracownikowi. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie do aklimatyzacji w nowym miejscu pracy. Przy wyborze pracownika delegowanego za granicę ważnym elementem jest również przeprowadzenie rekrutacji, bowiem tego rodzaju pracownik musi cechować się efektywnością i wydajnością w pracy oraz być specjalistą w swojej dziedzinie. Treningi relokacyjne są przeznaczone dla osób wyjeżdżających na długie (min. 6 miesięczne) kontrakty, podczas których podniosą swoje kompetencje oraz przysporzą wielu korzyści dla krajowego oddziału.

Czym jest trening relokacyjny?

Tego typu szkolenie składa się z trzech etapów, z których każdy jest niezwykle istotny dla pracownika. Pierwszym obszarem prowadzonego treningu jest zapoznanie wyjeżdżającego pracownika z informacjami o kraju jego pobytu. Przede wszystkim chodzi o kulturę, sytuację polityczną, warunki ekonomiczne oraz o organizację codziennego życia w tym kraju. Pracownik musi być przygotowany na konieczność załatwiania różnego rodzaju spraw urzędowych, wizyty u lekarza czy chociażby porozumiewanie się w nowym miejscu.

Drugi etap treningu przygotowuje pracownika na wyzwania związane z nowym miejscem pracy. Jest to najważniejszy obszar prowadzonego szkolenia, bowiem związany jest z przedstawieniem zasad komunikacji w nowej pracy, organizacja zespołu, sposoby komunikacji oraz przyjęte zwyczaje panujące w firmie. Dodatkowo na tym etapie pracownikowi przekazywane są informacje o tym, jakich zachowań powinien spodziewać się od nowych współpracowników oraz w jaki sposób przyjmować krytykę ze strony władz firmy.

Trzeci obszar szkolenia to przygotowanie pracownika do przeprowadzki za granicę, w tym w jaki sposób radzić sobie z emocjami towarzyszącymi tej sytuacji oraz w jaki sposób wspierać rodzinę podczas wyjazdu. Pracownik musi mieć świadomość konsekwencji wyjazdu zarówno dla siebie jak i najbliższych, a w szczególności dzieci. Na tym etapie pracownik musi zdobyć wiedzę o tym, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych lub w momentach kryzysu związanego z nową sytuacją.

Zobacz też: Czym jest tutoring?

Kiedy należy odbyć trening?

Treningi powinny odbywać się na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem bądź w ciągu pierwszych dwóch miesięcy pobytu za granicą. Z praktyki firm wynika, iż korzystniejsza jest druga opcja, gdyż pracownik znajduje się wtedy w nowej sytuacji, a na podstawie zdobytego doświadczenie oraz praktyki będzie mógł łatwiej przyswoić nowe informacje będąc na miejscu i poddając sytuację pod własne obserwacje. Szkolenie co do zasady powinno obejmować nie tylko pracownika, ale również jego rodzinę. Z doświadczenia firm w zakresie relokacji załogi wynika, że wydajność pracownika zależy od odpowiedniej alokacji jego partnera/rodziny, gdyż większość niepowodzeń kontraktów zagranicznych związana jest z nieumiejętnością dostosowania się rodziny do nowych warunków życia.

Trening relokacyjny jako specyficzny rodzaj szkolenia odbywa się zazwyczaj w opcji trener – pracownik lub opcji trener – para. Intensywne treningi odbywające się z reguły przez jeden lub dwa dni mają na celu skłonić pracownika do głębokich refleksji oraz przyswojenia wiedzy i nowych informacji. W trakcie szkoleń wykorzystywane są różne metody działania, w tym symulacje rozmów, dyskusje, prezentacje oraz poddanie pracownika krytyce. Każdy trening ma nauczyć pracownika zachowań, przedstawić wyzwania i sytuacje trudne, ale również przystosować go do codziennego życia w nowej kulturze.

Zobacz też: Szkolenie poprzez gry symulacyjne

Moja firma
Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

pokaż więcej
Proszę czekać...