Małe firmy mogą mieć większy dostęp do szkoleń

Obiegowe postrzeganie szkoleń dofinansowywanych z funduszy unijnych nie przekłada się na opinie na ich temat deklarowane w badaniu.
Małe przedsiębiorstwa wciąż przegrywają ze średnimi jeśli chodzi o liczbę szkolonych pracowników. Jedną z głównych barier w podnoszeniu kwalifikacji pozostają finanse.

Według najnowszych badań MillwardBrown SMG/KRC, przeprowadzonych na zlecenie PARP, małe przedsiębiorstwa wciąż pozostają w cieniu średnich, jeśli chodzi o liczbę szkolonych pracowników. Główną barierą w dostępie do różnych form podnoszenia kwalifikacji pozostają w dalszym ciągu finanse. Zaradzić temu mogą coraz popularniejsze szkolenia dofinansowywane z funduszy unijnych. Niestety, aż ponad 80 proc. najbardziej potrzebujących małych firm z takiej formy pomocy do tej pory nie skorzystała.

Optymistyczne prognozy

O ile prawie 98 procent pracowników przedsiębiorstw zatrudniających ponad 50 osób, przeszło jakiekolwiek szkolenie w ciągu dwóch ostatnich lat, o tyle w przedsiębiorstwach mniejszych szkolono niecałe 77 proc. Finanse są jedną z głównych barier stojących na przeszkodzie rozwijania wiedzy i umiejętności pracowników. Na rynku są dostępne szkolenia dofinansowane z funduszy unijnych, które znacznie redukują koszty wysyłania pracowników na szkolenia. Mimo to, małe firmy dwa razy rzadziej korzystają z takiej pomocy niż średnie przedsiębiorstwa. 

Polecamy: Jak wybrać dobre szkolenie?

Są jednak dobre wieści. Jeśli wierzyć w deklaracje ankietowych przedsiębiorstw, w przyszłości ma się to zmienić – 27,7 proc. menedżerów małych firm deklaruje chęć korzystania z dostępnych na rynku szkoleń dofinansowywanych w ramach EFS-u w ciągu najbliższego roku. To o dwa punkty procentowe więcej wskazań, niż w przypadku średnich przedsiębiorstw.

Prawda o szkoleniach EFS

Obiegowe postrzeganie szkoleń dofinansowywanych z funduszy unijnych nie przekłada się na opinie na ich temat deklarowane w badaniu. Połowa ankietowanych przedsiębiorców uważa, że szkolenia dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego mają prestiżowy charakter.

Jedna czwarta zarządzających, którzy wzięli udział w badaniu Millward Brown/SMG KRC wyraża zdanie, że firmy biorące udział w szkoleniach dofinansowywanych przez EFS, szybciej się rozwijają. Anna Świebocka – Nerkowska z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości twierdzi, że w każdej branży zdarzają się geniusze i szarlatani, a szkolenia nie są wyjątkiem od tej reguły. Andrzej Jania z Polskiej Izby Firm Szkoleniowych dodaje, że firmy szkoleniowe podlegają normalnym prawom rynku i to klienci weryfikują dobre i złe usługi edukacyjne.

Korzyści na wyciągnięcie ręki

Otwarte szkolenia dofinansowywane z Europejskiego Funduszu Społecznego są idealnym rozwiązaniem szczególnie dla firm mikro i małych zatrudniających kilka osób. Pracownicy mogą indywidualnie podnosić kwalifikacje, a w trakcie szkoleń wymieniać się wiedzą i doświadczeniem z innymi uczestnikami.

– Szkolenia współfinansowane ze środków EFS praktycznie nie różnią się poziomem od szkoleń komercyjnych – uważa Maciej Matulka z firmy Rabugino.

- A korzyści jest wiele, tak jak w przypadku innych szkoleń: począwszy od bardziej zmotywowanego pracownika, przez wiedzę, umiejętności i inspiracje wyniesione z zajęć i wykorzystane w pracy, po zdobycie nowych, często wymiernie korzystnych, kontaktów dla firmy – dodaje.

Polecamy: Dlaczego warto inwestować w szkolenia pracowników?

Na rynku są dostępne dofinansowywane szkolenia otwarte. Firmy zatem nie muszą wyważać otwartych drzwi i przygotowywać odrębnych wniosków. Wszystkie aktualne szkolenia i studia podyplomowe współfinansowane z funduszy unijnych znajdują się na stronie www.inwestycjawkadry.pl. Przyjazna wyszukiwarka pozwala szybko znaleźć odpowiednie szkolenie (temat, miejsce, termin). Korzystanie z bazy jest bezpłatne – zarówno dla zainteresowanych uczestniczeniem, jak i dostawców szkoleń czy studiów podyplomowych.

Źródło:
„Projekt badawczy „Podnoszenie kwalifikacji pracowników sektora MSP”. Badanie przeprowadzone przez instytut MillwardBrown SMG/KRC na próbie 800 właścicieli
i członków kadry kierowniczej przedsiębiorstw zatrudniających do 250 osób – marzec 2010 r.

Inwestycjawkadry.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...