Forma i moment zawarcia umowy spółki z o.o. w trybie „S24”

Redakcja serwisu Biznes
rozwiń więcej
Forma i moment zawarcia umowy spółki z o.o. w trybie „S24” / fot. Fotolia
Kodeks spółek handlowych dopuszcza zawarcie umowy spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca znajdującego się w systemie teleinformatycznym. Procedura elektroniczna jest znacznie łatwiejsza niż tradycyjna. Forma umowy odbiega od tradycyjnej – aktu notarialnego i zostaje zawarta po wprowadzeniu wszystkich koniecznych danych wraz z podpisem elektronicznym.

Osoby zamierzające podjąć działalność w formie spółki z o.o. mogą skorzystać z trybu S24, za pomocą systemu teleinformatycznego. Cała procedura odbywa się elektroniczne. W pierwszej kolejności niezbędne jest założenie konta użytkownika na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Następnie wspólnicy zobowiązani są do wypełnienia wzorca umowy spółki, który generuje się wraz z wypełnianiem kolejny segmentów. Po wypełnieniu wszystkich formularzy ewentualnej ich weryfikacji następuje podpisanie umowy przez wszystkich wspólników i oficjalne zawarcie umowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Forma prawna umowy

Art. 157 1 § 2 kodeksu spółek handlowych wskazuje na możliwość zawarcia umowy w formie elektronicznej poprzez system teleinformatyczny z podpisem elektronicznym. Tradycyjna forma umowy spółki z o.o. to akt notarialny. W tym zaś wypadku ustawodawca odchodzi od konieczności spełnienia prawnego wymogu zachowania tej formy, zastępując ją nawet nie zwykłą formą pisemną. Forma umowy w trybie S24 nie spełnia bowiem nawet podstawowych wymogów zwykłej umowy pisemnej, w rozumieniu art. 78 kodeksu cywilnego.

Podpisanie umowy spółki w trybie S24 polega na podaniu przez każdego z wspólników założycieli loginu oraz hasła z zaznaczeniem pola „podpisuję”. Użytkownik musi dodatkowo wskazać czy umowę podpisuje we własnym imieniu, czy podmiotu, który reprezentuje. Można wnioskować, że przyjęta forma umowy wraz z obowiązującymi zasadami rejestracji powoduje obniżenie bezpieczeństwa.

Zobacz również: Jak założyć konto użytkownika do rejestracji spółki z o.o. w trybie „S24”?

Moment zawarcia umowy spółki

Umowa spółki z o.o. w trybie S24 zostaje zawarta po wprowadzeniu wszystkich koniecznych danych oraz z chwilą opatrzenia umowy podpisem elektronicznym – art. 157 1 § 3 k.s.h. Ustawodawca nie określa jednak precyzyjnie chwili złożenia podpisu. Chodzi jednak o podpisanie umowy przez wszystkich wspólników, a chwilę zawarcia umowy będzie traktować się moment złożenia podpisu przez ostatniego z wspólników. Wskazane wymogi określone zostały w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 29 grudnia 2011 r. w sprawie trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym, sposobu korzystania z systemu teleinformatycznego i podejmowania w nim czynności związanych z zawiązaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy oraz wymagań dotyczących podpisu elektronicznego. Po dopełnieniu wszystkich wymogów powstaje spółka w organizacji.

Zobacz też: Wzorzec umowy spółki z o.o. zakładanej w trybie S24

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...