Podział kompetencji w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Anna Kasza
rozwiń więcej
Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
rozwiń więcej
Podział kompetencji w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Fot. Fotolia / Fotolia
Podział kompetencji w spółce z o.o. z całą pewnością jest kluczową procedurą usprawniającą pracę zarządu. Regulamin zarządu w praktyce pozwala na ustalenie sposobu działania zarządu, bez zawierania obszernej i mocno rozbudowanej umowy spółki. Tego typu zabieg pozwala dokonać podziału obowiązków członków zarządu z równoczesnym wskazaniem obszarów działalności spółki, za które poszczególni członkowie będą odpowiedzialni.

Wprawdzie art. 371 § 6 k.s.h. przewiduje procedurę uchwalania regulaminu zarządu w spółce akcyjnej, to jednak w kodeksie nie przewidziano analogicznej regulacji w odniesieniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W praktyce regulamin zarządu pozwala na ustalenie sposobu działania zarządu, bez zawierania obszernej i mocno rozbudowanej umowy spółki. Choć regulamin jest dokumentem o charakterze wewnętrznym, pozwala on w znaczny sposób usprawnić proces decyzyjny w spółce oraz usprawnić pracę organu zarządzającego. Przy okazji należy mieć na względzie treść art. 204 § 2 k.s.h., zgodnie z którym prawa członka do reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich, a także art. 208 § 2 dający prawo prowadzenia spraw spółki każdemu członkowi zarządu. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przy ustalaniu treści regulaminu należy pamiętać, że jego postanowienia nie mogą stać w sprzeczności z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa, a także z postanowieniami umowy spółki. Nie mogą także w regulaminie zostać uregulowane kwestie, które powinny zostać zawarte w umowie spółki, ponieważ jego postanowienia są pochodne w stosunku do przepisów k.s.h. oraz umowy spółki.

Odpowiedzialność członków zarządu za długi spółki z o.o.

Ponieważ regulamin nie ma charakteru normatywnego, jego naruszenie przez członka zarządu, nie będzie powodowało odpowiedzialności odszkodowawczej wobec spółki. Jak wspomniano wyżej, wobec spółki członkowie zarządu podlegają ograniczeniom ustawowym, zawartym w umowie spółki, oraz w uchwałach wspólników, co jednak nie będzie wykluczało odpowiedzialności organizacyjnej (np. w postaci odwołania).

Regulamin zarządu wydaje się przy tym najodpowiedniejszym miejscem, w którym można określić podział obowiązków pomiędzy członków zarządu oraz zakres ich kompetencji. Często zasiadanie w organach spółki wiąże się z zajmowaniem pewnego stanowiska, a także nadzorowaniem i organizacją pracy danego działu firmy. Jak wskazano powyżej, choć przepisy nie regulują wprost kwestii procedury uchwalania oraz treści regulaminu zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, to jednak taki wewnętrzny dokument spółki wydaje się najodpowiedniejszym miejscem, w którym należałoby określić zakres kompetencji członków zarządu. Podkreślenia wymaga także fakt, że wprowadzenie wewnętrznego podziału kompetencji pomiędzy członków zarządu, nie spowoduje, że ich prawa zostaną ograniczone, gdyż jak wskazano powyżej, zgodnie z art. 208 § 2 każdy członek zarządu ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki, a postanowienia regulaminu nie mogą być sprzeczne w przepisami, o czym także wspomniano wcześniej.

Czy członek zarządu spółki z o.o. musi płacić składki ZUS?

Regulamin zarządu nie jest jedynym dokumentem, w którym szczegółowo można unormować zarówno prawa, jak i obowiązki. Odpowiednie zapisy mogą znaleźć się np. w uchwale powołującej do Zarządu, w kontrakcie menadżerskim (coraz częściej wykorzystywanym w praktyce), czy wreszcie w umowie o pracę, zawartej z członkiem zarządu.

Oprócz opisanego powyżej podziału kompetencji w regulaminie mogą zostać zawarte regulacje dotyczące np. podejmowania uchwał, sporządzania protokołów, odbywania posiedzeń zarządu.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...