Jak dzielić zysk w sp. z o.o.?

Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
rozwiń więcej
Wspólnicy mogą swobodnie dysponować zyskiem netto, muszą oni zdecydować czy przeznaczyć na wypłaty z zysku, czy też przeznaczyć na inne cele.
Przy podziale zysku w sp. z o.o. umowa nie może zakazywać wypłaty udziału w zysku. Może jedynie ograniczyć tą wypłatę na pewien czas całkowicie lub częściowo, w umowie spółki, przeznaczając tę nadwyżkę na fundusze celowe. W sp. z o.o. jest tylko jeden obligatoryjny fundusz –fundusz zasobowy.

Dysponowanie zyskiem

O zysku można mówić, jeżeli sprawozdanie finansowe wykaże nadwyżkę aktywów nad pasywami, czyli gdy łączna wartość praw majątkowych przewyższy sumę kapitału spółki plus sumę zobowiązań spółki. Chodzi tutaj o zobowiązania wymagalne na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego. Różnica ta jest dochodem spółki za określony rok obrotowy wyznaczony w umowie spółki.

Jeżeli od dochodów spółki odejmiemy podatek dochodowy to otrzymamy zysk netto, który można przeznaczyć do podziału między wspólników. Uchwałę o podziale zysku netto podejmują wspólnicy, ale w umowie spółki może być do tego upoważniona Rada Nadzorcza, wspólnik, osoba trzecia- w każdym razie nie może to być zarząd

Przeczytaj również: Kiedy spółki z o.o. nie reprezentuje zarząd?

Wspólnicy mogą swobodnie dysponować zyskiem netto, muszą oni zdecydować czy przeznaczyć na wypłaty z zysku, czy też przeznaczyć na inne cele. Jeżeli umowa nie wyłącza zysku do podziału, wspólnicy nie mogą przeznaczyć go na inne cele – zgodnie z orzecznictwem sądowym byłoby to nieodpłatne świadczenie na rzecz wspólników.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Dywidenda

Jeżeli w umowie spółki wskazano jaki procent zysku przeznacza się na wypłaty dywidendy, to z chwilą zatwierdzenia sprawozdania finansowego, wspólnikom przysługuje roszczenie o wypłatę dywidendy. Jeżeli Walne Zgromadzenie podejmie uchwałę o ustaleniu wysokości dywidendy to wspólnikom przysługuje roszczenie dopiero wtedy gdy określili tą wysokość uchwałą. Jeżeli natomiast terminu nie określono, to wypłata powinna nastąpić niezwłocznie- czyli trzy miesiące od podjęcia uchwały. Jeżeli umowa spółki dopuszcza wypłatę dywidendy w naturze to można ją tak wypłacać o ile w umowie wyraźnie to dopuszczono.

Dywidendę można zwiększać o środki zgromadzone na funduszu celowym o ile tworząc ten fundusz wspólnicy nie określili wyłącznego celu na jaki środki z tego funduszu mogą być przeznaczone, oraz o środki z zysków netto nie wypłacone za lata ubiegłe, które stanowią osobną pozycję w bilansie spółki.

Dywidendę można wypłacać również zaliczkowo, gdy:
1. za poprzedni rok obrotowy spółka osiągnęła dochód;
2. zaliczkę można wypłacić w wysokości połowy osiągniętego zysku za rok bieżący powiększoną o niewypłaconą dywidendę z lat ubiegłych lub pomniejszoną o straty z lat ubiegłych;
3. gdy spółka posiada własne środki obrotowe (nie można np. zaciągać kredytu na wypłatę dywidendy);
4. wyniki finansowe dają gwarancję, że dywidenda za rok bieżący będzie wypłacona.

Jeśli zaliczka zostanie wypłacona, a spółka zanotuje stratę, to wspólnicy będą zobowiązani do zwrotu zaliczki.

Co to jest dywidenda uprzywilejowana?

Istnieje również w kodeksie spółek handlowych pojęcie dywidendy uprzywilejowanej, która daje uprawnienie do otrzymania zwiększonej o 50% dywidendy. Nie daje ona jednak prawa do otrzymania jej z pierwszeństwem przed innymi wspólnikami. Może to nastąpić, jeżeli określone udziały lub wspólnicy są do tego dodatkowo uprzywilejowani, przy czym uprzywilejowanie to może przejść w drodze sukcesji syngularnej lub generalnej na następców prawnych.

Polecamy serwis Windykacja

Bezprawne wypłaty dywidendy - można o nich mówić, gdy zostaną dokonane bez podstawy prawnej. Zakazane są przesunięcia majątkowe między wspólnikami, a spółką oraz między spółką a osobami trzecimi. W przypadku takiej wypłaty wspólnik lub osoba trzecia jest odpowiedzialna solidarnie z członkiem zarządu, który dopuścił się takiej wypłaty, za jej zwrot. Spółka ani umową, ani późniejszą uchwałą nie może zwolnić od zwrotu osób, które otrzymały bezprawną wypłatę. Wspólnicy którzy otrzymali taką wypłatę, też odpowiadają za jej zwrot.

Za wypłatę dywidendy solidarnie odpowiadają członkowie zarządu, którzy wiedząc o bezprawnej wypłacie nie sprzeciwili się jej dokonaniu. Jeżeli nie da się wyegzekwować zwrotu wszyscy wspólnicy odpowiadają solidarnie, proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Wynika to stąd, że każdy wspólnik ma dostęp do sprawozdania finansowego spółki i do sprawozdania Rady Nadzorczej składanych na Zgromadzeniu Wspólników, a ponadto każdy wspólnik jest uprawiony do złożenia do sądu pozwu o zwrot bezpodstawnie dokonanych wypłat przeciwko wspólnikowi jak i członkowi zarządu, który spowodował takie wypłaty lub się im nie sprzeciwił.

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...