Kiedy spółki z o.o. nie reprezentuje zarząd?

Umowy o pracę z członkiem zarządu nie może podpisać inny członek zarządu (niezależnie od sposobu reprezentacji)
Kodeks spółek handlowych i inne przepisy prawa handlowego regulują kilka sytuacji, w których reprezentacja spółki pozostawiona jest innym organom lub osobom niż zarząd. Jest to zawsze sytuacja przejściowa.

W stosunkach pomiędzy spółką a członkami zarządu

Ogólną zasadą rządzącą prawem cywilnym jest to, że nie można zawrzeć umowy samemu ze sobą- istnieją od niej generalnie wyjątki (jak np. jeden pełnomocnik ustanowiony przez dwie osoby, czy pełnomocnik, który dokonuje czynności ze sobą jako drugą stroną umowy- o ile wynika to wprost z pełnomocnictwa i nie może pokrzywdzić mocodawcy).

W przypadku spółki z o.o. zasada ta przejawia się w treści art. 210, zgodnie z którym w umowie między spółką, a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.
Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku zawierania z członkiem zarządu umowy o pracę- nadal (mimo pewnych wątpliwości doktrynalnych dotyczących stosunku podległości/ nadrzędności niezbędnych dla stosunku pracy) najpopularniejszego w Polsce sposobu ustalania zakresu obowiązków i wynagrodzenia zarządu.

Zobacz: Poradnik: Zamknięcie roku obrotowego w spółkach z o.o.

Umowy o pracę z członkiem zarządu nie może podpisać inny członek zarządu (niezależnie od sposobu reprezentacji)

Z przyczyn oczywistych zasada ta nie obowiązuje w przypadku jednoosobowych spółek z o.o.
W takim przypadku czynność prawna między tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego. Do aktu staje wyłącznie członek zarządu/wspólnik, który reprezentuje obie strony umowy.

Spółka w organizacji

W pierwszym etapie funkcjonowania spółki z o.o. (po zawarciu umowy spółki)- działa ona jako spółka z o.o. w organizacji. Ta forma przejściowa spółki, ma charakter „ułomnej osoby prawnej” posiada jednak własną podmiotowość prawną i może występować odrębnie w obrocie gospodarczym. Musi być więc w jakiś sposób reprezentowana. Kodeks spółek handlowych przewiduje tu dwie możliwości:

  •  reprezentowanie przez zarząd (jeśli zdążył zostać powołany- co nie jest konieczne)
  •  pełnomocnika zgromadzenia wspólników (w innym wypadku).

Na osobach działających w imieniu spółki w organizacji spoczywa nie tylko obowiązek zgłoszenia spółki do KRS ale także odpowiedzialność za jej zobowiązania.

Porównaj: Odpowiedzialność za zobowiązania spółki w organizacji

Likwidacja i upadłość

Przeprowadzenie likwidacji spółki z o.o. przekłada się na kwestie reprezentacji likwidowanej spółki:

  • co do zasady likwidatorami spółki są członkowie zarządu,
  • umowa spółki lub uchwała wspólników mogą stanowić inaczej (np. zastrzegać konkretną osobę lub poddawać te kwestię pod głosowanie zgromadzenia wspólników),
  • sąd, na wniosek osób mających interes prawny może odwołać pierwotnych likwidatorów i powołać innych.

Odnośnie upadłości likwidacyjnej, w miejsce zarządu wchodzi syndyk masy upadłości, który w zakresie przejmuje funkcje zarządu- w zakresie niezbędnym dla przeprowadzenia upadłości (wstępuje w miejsce spółki m.in. do wszystkich postępowań toczących się z jej udziałem). Co ciekawe, syndyk nie działa w imieniu spółki, tylko we własnym. Wszelkie działania podejmowane są jednak na rzecz upadłego.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...