Dla kogo spółka partnerska?

Adam Kret
rozwiń więcej
Co do zasady, prowadzenie spraw spółki powierzone jest partnerom (nazwa wspólników tej spółki) – tak jak ma to miejsce w spółce jawnej (czy też spółce cywilnej).
Kodeks spółek handlowych reguluje kilka typów spółek- z których każdą można dodatkowo dostosować do swoich potrzeb. Spółka partnerska dedykowana jest wolnym zawodom (lekarzom, prawnikom, czy architektom). Co szczególnego daje udział w tej spółce?

Kto może brać udział w spółce partnerskiej

Spółka partnerska ma służyć osobom, które wykonując wolny zawód chcą ze sobą współpracować. Zgodnie z art. 88 kodeksu spółek handlowych, partnerami mogą być:

  •  wyłącznie osoby fizyczne,
  •  uprawnione do wykonywania wolnego zawodu:
  •  adwokata,
  •  aptekarza,
  •  architekta,
  •  inżyniera budownictwa,
  •  biegłego rewidenta,
  •  brokera ubezpieczeniowego,
  •  doradcy podatkowego,
  •  maklera papierów wartościowych,
  •  doradcy inwestycyjnego,
  •  księgowego,
  •  lekarza,
  •  lekarza dentysty,
  •  lekarza weterynarii,
  •  notariusza,
  •  pielęgniarki,
  •  położnej,
  •  radcy prawnego,
  •  rzecznika patentowego,
  •  rzeczoznawcy majątkowego,
  • i tłumacza przysięgłego.

Zobacz serwis: Spółki osobowe

Wspólne wykonywanie określonych wolnych zawodów w ramach jednej spółki może być reglamentowane przez ustawy branżowe (np. ustawę o adwokaturze). Zawodów nie można łączyć w ramach spółki w sposób dowolny.

Zgodnie z przepisami wiążącymi adwokatów, zarząd spółką partnerską nie może być powierzony osobie nie będącej adwokatem (ew. radcą prawnym, w przypadku wspólnej kancelarii prowadzonej w ramach spółki partnerskiej).

Charakter spółki

Spółka partnerska jest jedną ze spółek osobowych prawa handlowego- co oznacza, że nie posiada osobowości prawnej i jest tzw. ułomną osobą prawną. W praktyce, jej możliwości nie odstają od możliwości „pełnych” osób prawnych – takich jak sp. z o.o. 

Co do zasady, prowadzenie spraw spółki powierzone jest partnerom (nazwa wspólników tej spółki) – tak jak ma to miejsce w spółce jawnej (czy też spółce cywilnej). W odróżnieniu od niej (oraz wszystkich innych osobowych spółkach) w spółce partnerskiej można jednak (w umowie) powołać zarząd- organ funkcjonujący na tych samych zasadach co w spółce z o.o. (łącznie, co ważne, z art. 299 ksh – czyli dodatkową odpowiedzialnością członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o.).

Zobacz: Rozwiązanie spółki jawnej - krok po kroku

Odpowiedzialność za zobowiązania

Innym charakterystycznym (i kluczowym) elementem spółki partnerskiej jest ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania spółki. W odróżnieniu od spółki jawnej, partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania (i szkody)wynikłe z wykonywania wolnego zawodu przez pozostałych partnerów, oraz osoby im podległe. Co istotne, ponosi je jednak spółka (w pierwszej kolejności), zgodnie z zasadą subsydiarnej odpowiedzialności wspólników.

Użyteczność spółki

Spółka partnerska jest ciekawym rozwiązaniem (zwłaszcza, że osoby wykonujące wolny zawód nie mogą działać w ramach spółek kapitałowych), nie zawsze jednak najlepszym. Dużo częściej wykorzystywana jest w tym celu spółka komandytowa- która pozwala niektórym wspólnikom (komandytariuszom) uniknąć odpowiedzialność za zobowiązania, przy jednoczesnym uczestniczeniu w zysku.

Więcej o spółkach handlowych: mojafirma.infor.pl/spolki/spolki

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...