Rozwiązanie spółki komandytowej bez spłaty jej długów

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
rozwiń więcej
Rozwiązanie spółki komandytowej bez spłaty jej długów / Shutterstock

Tradycyjna procedura likwidacyjna spółki komandytowej jest kosztowna i czasochłonna, a do tego wymaga spełnienia szeregu warunków, w tym spłaty długów. Jednak, są sposoby, aby tego uniknąć!

Sprawa sądowa

Na potwierdzenie tego, że prezentowane tutaj poglądy znajdują umocowanie w przepisach, przytoczę historię sprawy, która swój finał znalazła w Sądzie Najwyższym.

Przebieg postępowania

Pewna spółka komandytowa wniosła o jej wykreślenie z rejestru przedsiębiorców przedkładając uchwałę o jej rozwiązaniu i uzgodnieniu pomiędzy wspólnikami innego sposobu zakończenia prowadzonej działalności. 

Niby nic nadzwyczajnego, ale Sąd Rejonowy odmówił wykreślenia spółki, uzasadniając to tym, że wspólnicy powinni byli najpierw spłacić długi spółki, a tego nie uczynili. Dodatkowo, wspólnicy postanowili, że cały majątek spółki trafi do wspólnika - komplementariusza będącego spółką cypryjską, bez obowiązku spłaty drugiego ze wspólników tej spółki. 

Oczywiście spółka komandytowa odwołała się do Sądu Okręgowego, jednak bez rezultatu. Sąd odwoławczy przyznał rację Sądowi Rejonowemu.

Jednak, spółka komandytowa postanowiła się nie poddawać, składając skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, który przyznał skarżącej, czyli spółce, rację. 

Wnioski

Moje wnioski są oczywiście takie, że Sądy też mogą się mylić i trzeba walczyć do końca. 

Natomiast najistotniejsze wnioski Sądu Najwyższego były następujące:

  1. Pierwszeństwo woli wspólników
    Spółkę komandytową można rozwiązać zasadniczo na 2 sposoby: albo przeprowadzając procedurę likwidacyjną uregulowaną w przepisach albo stosując procedurę uzgodnioną przez wspólników.
    Jeżeli wspólnicy precyzyjnie ustalą zasady “dziedziczenia” po spółce komandytowej, czyli kto przejmuje majątek, kto będzie odpowiedzialny za długi spółki itd., to nie stosuje się zasad odnoszących się do procedury likwidacyjnej uregulowanej w przepisach, a w tym konieczności dokonania spłaty długów. 
  2. Bezpieczeństwo obrotu
    Aby nie być gołosłowną, przytoczę fragment z uzasadnienia orzeczenia zapadłego w analizowanej sprawie. Sąd Najwyższy (w postanowieniu z dnia 5 maja 2016 r., II CSK 573/15) uznał, że: “przyjęta przez Sądy interpretacja godzi w bezpieczeństwo obrotu. Konieczność spłacenia wierzycieli może bowiem powodować, że komplementariusz nie będzie mógł przejąć i kontynuować przedsiębiorstwa spółki, skoro natychmiast wiele środków musiałby przeznaczyć na zaspokojenie wierzycieli. Tak silna ochrona wierzycieli byłaby uzasadniona wtedy, gdyby kondycja finansowa spółki była zła. Gdy jednak jest ona dobra, to w interesie wielu podmiotów (kontrahentów przedsiębiorcy, pracowników, a nawet samych wierzycieli) jest, aby dalej była prowadzona przynosząca zyski działalność gospodarcza”.

Podsumowanie

Zaletą rozwiązania spółki komandytowej bez przeprowadzania likwidacji - oprócz analizowanego już zwolnienia z obowiązku spłaty długów spółki przed jej rozwiązaniem - są ponad dwukrotnie niższe opłaty, nie wspominając już o znacznej oszczędności czasu.

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 01 kwietnia 2023 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...