Cichy konflikt między wspólnikami spółki jawnej

Edyta Grymel
Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.
rozwiń więcej
Spółka jawna. /Fot. Fotolia
Nikt z nas podejmując decyzję o założeniu własnej spółki nie jest w stanie przewidzieć jak potoczą się losy takiego przedsięwzięcia.

Nikt z nas nie decyduje się na utworzenie spółki z osobami, które budzą najmniejsze wątpliwości. Wręcz przeciwnie. Jeżeli podejmujemy życiową decyzję to tylko z kimś, na kogo, jak się nam pierwotnie wydaje, możemy bezwarunkowo liczyć. Wszak chodzi o nasze własne pieniądze.

Problem ze wspólnikiem należy do jednych z większych, jakie mogą się nam przytrafić. W spółce jawnej zasada jest taka: każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Co za tym idzie-wspólnik spółki jawnej ma pełne prawo do tego, żeby osobiście zasięgać informacji o stanie majątku i interesów spółki jak również, żeby osobiście przeglądać księgi i dokumenty spółki.

Utajnianie dokumentów przed wspólnikiem czy może lepiej ,,subtelne” pozbawianie wglądu w dokumentację spółki nie jest zjawiskiem rzadkim. Niejednokrotnie bywa narzędziem do ,,ukarania” wspólnika w cichym konflikcie jaki toczy się między właścicielami spółki a jaki powstać może na różnym gruncie. Najczęściej jednak zdarza się w sytuacjach źle zorganizowanej współpracy.

Zobacz: Likwidacja spółki jawnej

Odpowiedzialność za zobowiązania

Tymczasem, spółka jawna, jako specyficzny typ spółki osobowej, tym się charakteryzuje, że każdy jej wspólnik osobiście odpowiada za jej zobowiązania.  Informacje o stanie i kondycji spółki są na wagę złota. Naprzeciw temu obowiązkowi wychodzi przepis kodeksu spółek handlowych, który zabrania wspólnikom zamieszczania w treści umowy spółki postanowień ograniczających prawo wspólników do zasięgania informacji o spółce. Jeśli znalazłyby się one w treści umowy-są po prostu nieważne. Z mocy prawa.

Kiedy zatem, co prawda umowa spółki nie zawiera postanowień sprzecznych z prawem, ale zachowanie jednego ze wspólników zaczyna budzić wątpliwości w tym właśnie zakresie, rodzą się wątpliwości. Kiedy konflikt zaczyna się zaostrzać, tj. gdy jeden ze wspólników w sposób dokuczliwy utrudnia drugiemu uzyskanie informacji o jego własnej firmie, w pierwszej kolejności należy podejmować próby wspólnej rozmowy. Jeśli nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów nie pozostaje nic innego jak korzystać z instrumentów prawnych.  

Zobacz serwis: Spółka jawna

Sąd Najwyższy

Zgodnie z nadal aktualnym stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w orzeczeniu  z 9.11.1936 r. (II C 1537/36, OSNC 1937, Nr 5, poz. 186): "Zarządzający cudzym majątkiem, a tym samym wspólnik prowadzący interesy spółki jawnej, mogą być zmuszeni wyrokiem do złożenia zainteresowanym udokumentowanych rachunków z dochodów i wydatków, pochodzących z zarządu powierzonego majątku, oraz do wyjawienia tego, co im wiadomo o zatajeniu lub ukryciu majątku i należących do niego dochodów".

Zobacz serwis: ABC spółek

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...