Projekt prawa holdingowego

Komisja kodyfikacyjna, nie zdecydowała się na zastosowanie ugruntowanego już w piśmiennictwie i praktyce biznesowej terminu „holding” – wprowadzając (bardziej „swojskie”) określenie „grupa spółek”.
Komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego przedstawiła projekt zmian w kodeksie spółek handlowych, mających wprowadzić zręby prawa holdingowego- obecnie, dużej luki w prawie handlowym.

Holding czyli… grupa spółek

Komisja kodyfikacyjna, nie zdecydowała się na zastosowanie ugruntowanego już w piśmiennictwie i praktyce biznesowej terminu „holding” – wprowadzając (bardziej „swojskie”) określenie „grupa spółek”. Taki tytuł nosi też (proponowany w projekcie) nowy Dział IV w Tytule I ksh, składający się z pięciu artykułów (211 - 215)

Można się zastanawiać, czy nazwanie holdingu „grupą spółek” jest trafne- jest to jednak tylko uwaga językowa, w definicji- terminy te są bowiem zbieżne.

Zobacz: Rozwiązanie spółki akcyjne- na czym polega i kiedy do niego dochodzi?

Czym będzie grupa spółek?

Projekt zakłada wprowadzenie do kodeksu kolejnej definicji legalnej. Zgodnie z nią przez grupę spółek należy rozumieć: „spółkę dominującą i spółkę lub spółki od niej zależne, pozostające w faktycznym bądź umownym trwałym powiązaniu organizacyjnym oraz mające wspólny interes gospodarczy (interes grupy spółek),”;

W odróżnieniu więc, od konstrukcji grupy kapitałowej powiązanych formalnie- np. poprzez posiadanie pakietu kontrolnego akcji (udziałów), czy prawa wyboru członków zarządu- mamy tu do czynienia z powiązaniem faktycznym, opierających się bądź na niepisanych wpływach w określonej spółce (np. wynikających z podległości finansowej) lub umownych –np. umowy o poddanie się zarządowi, czy umowy o trwałej współpracy.

Zobacz: Kiedy można dokonać podwyższenia kapitału zakładowego w spółce akcyjnej? - poradnik

Czym charakteryzował będzie się holding?

Funkcjonowanie grupy spółek (holdingu) nie poddane zostanie zbyt dużej regulacji. Z jej elementów warto przedstawić:

1. Obowiązek ujawnienia uczestnictwa w grupie spółek w rejestrze przedsiębiorców 

  • Oznacza to, że grupy kapitałowe muszą być jawne- podobnie jak uczestnictwo danej spółki w spółce cywilnej

2. Spółka dominująca ma prawo kontroli spółki zależnej

  • Uprawnienia kontrolne przysługują spółce niezależnie od ewentualnych uprawnień wspólniczych (praw z udziału czy z akcji) – wynikają z samego faktu pozycji dominującej w grupie spółek. Uprawnienia przysługują dopiero po ujawnieniu grupy spółek w rejestrze.

3. Umowy spółki zależnej z dominującą muszą być umieszczone w sprawozdaniu finansowym

  • Ma to na celu wykazanie wpływu spółki dominującej na bieżące finanse spółki zależnej

4. Spółka zależna ma ograniczone prawa kontroli finansów grupy spółek

  • Spółka zależna może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o wyznaczenie podmiotu (np. biegłego rewidenta) w celu dokonania kontroli zarówno w spółce dominującej jak i w pozostałych spółkach grupy spółek.

5. Podmiotem dominującym może być też przedsiębiorca wpisany do rejestru (a więc niekoniecznie musi być to spółka handlowa).


Co zmienia projektowana nowelizacja?

Tworząca zręby prawa holdingowego nowelizacja ksh, ma przede wszystkim za zadanie zwiększenie przejrzystości i bezpieczeństwa obrotu. Wszystkie uprawnienia kontrolne wskazane powyżej, przysługują dopiero po ujawnieniu w rejestrze przedsiębiorców istnienia grupy spółek (holdingu). Podobnie rzecz się ma, ze sprawozdaniami finansowymi spółek (spółdzielni) zależnych – które muszą uwzględniać umowy ze spółką dominującą. 

Pytaniem pozostaje jednak kwestia, na ile to rozwiązanie będzie skuteczne i grupy spółek będą się ujawniać. Do tej pory brak mechanizmów prawnych nie przeszkadzał ich funkcjonowaniu (faktyczna pozycja dominująca w grupie nie wymaga mechanizmów regulacyjnych) – co więcej, ujawnienie może zaszkodzić ich interesom.

Zobacz serwis: Spółki osobowe

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...