Wymogi Statutu Spółki Akcyjnej

Mateusz Michalski
rozwiń więcej
Statu powinien zawierać co najmniej przybliżone wielkości wszystkich kosztów poniesionych lub obciążających spółkę w związku z jej utworzeniem.
Statut spółki akcyjnej jest podstawą jej funkcjonowania i niezbędnym elementem do jej powstania. Reguluje wszystkie istotne sprawy związane z prowadzeniem spółki akcyjnej.

Statut powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego, nie zachowanie tej formy szczególnej powoduje nieważność czynności. Osoby podpisujące statut są założycielami spółki. Założyciel może zostać akcjonariuszem, ale nie ma takiego obowiązku. Artykuł 304 Kodeksu spółek handlowych stanowi, co powinien zawierać statut spółki akcyjnej.

  1. Firmę – firmą każdej osoby prawnej jest jej nazwa. Firma spółki akcyjnej powinna zawierać dodatkowe oznaczenie „spółka akcyjna”. Dopuszczalne jest też posługiwanie się skrótem „S.A.”
  2. Siedzibę Spółki – powinna być położona na terytorium RP. Siedzibą jest miejscowość, w której siedzibę ma jej organ zarządzający ( jeżeli statut nie stanowi inaczej )
  3. Przedmiot działalności spółki – może prowadzić każdą niesprzeczną z prawem działalność. Niektóre rodzaje działalności mogą wymagać zezwoleń/koncesji.
  4. Czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony. Spółka może być powołana na czas nieoznaczony albo na czas oznaczony. Można też przewidywać, że spółka jest powołana w celu wykonania określonego zadania. W takim przypadku statut powinien wskazywać okoliczności czy zdarzenia, których wystąpienie spowoduje rozwiązanie spółki.
  5. Wysokość kapitału zakładowego ( min. 100 tys. zł ) oraz kwotę wpłaconą przed zarejestrowaniem na pokrycie kapitału zakładowego. Statut spółki może także określać minimalną i maksymalna wysokość kapitału zakładowego.
  6. Liczbę akcji poszczególnych rodzajów i związane z nimi uprawnienia ( jeśli mają być wprowadzone akcje różnych rodzajów ) – imienne i na okaziciela, akcje zwykłe i akcje uprzywilejowane, w tym tzw. nieme ( uprzywilejowanie możliwe jest np. co do głosu, dywidendy ).
  7. Nazwiska i imiona albo firmy ( nazwy ) założycieli.
  8. Liczbę członków zarządu i rady nadzorczej albo co najmniej minimalną lub maksymalną liczbę członków tych organów (rada min 3 , zarząd min 1 ) oraz podmiot uprawniony do ustalenia składu rady nadzorczej lub zarządu. Członków rady powołuje i odwołuje walne zgromadzenie, chyba że statut przewiduje inny sposób; członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza, chyba że statut spółki stanowi inaczej)
  9. Pismo do ogłoszeń, jeśli spółka zamierza dokonywać ogłoszeń również poza Monitorem Sądowym i Gospodarczym 

Zobacz: Jak dokonać zapisu na akcje w spółce akcyjnej?

Statut powinien również zawierać, pod rygorem bezskuteczności wobec spółki, postanowienia dotyczące:

  1. liczby i rodzajów tytułów uczestnictwa w zysku lub w podziale majątku spółki oraz związanych z nimi praw,
  2. wszelkich związanych z akcjami obowiązków świadczenia na rzecz spółki, poza obowiązkiem wpłacenia należności za akcje,
  3. warunków i sposobu umorzenia akcji,
  4. ograniczeń zbywalności akcji,
  5. uprawnień osobistych przyznanych akcjonariuszom.

Zobacz: Co składa się na prawo do informacji w spółce akcyjnej?

Statu powinien również zawierać co najmniej przybliżone wielkości wszystkich kosztów poniesionych lub obciążających spółkę w związku z jej utworzeniem

Statut może zawierać postanowienia odmienne, niż przewiduje ustawa, jeżeli ustawa na to zezwala.

Statut może zawierać dodatkowe postanowienia, chyba że z ustawy wynika, że przewiduje ona wyczerpujące uregulowanie albo dodatkowe postanowienie statutu jest sprzeczne z naturą spółki akcyjnej lub dobrymi obyczajami - (De facto sąd rejestrowy jest zobowiązany do każdorazowego badania zgodności z nimi dodatkowych postanowień statutu).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...