Wykreślenie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych

Monika Ćwiek
rozwiń więcej
Należy zwrócić uwagę, iż wpisy wykreślone z rejestru dłużników niewypłacalnych nie będą podlegały ujawnieniu.
Wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych spełnia dwie podstawowe funkcje pierwsza z nich jest informacyjno-zabezpieczającą obrót gospodarczy druga natomiast sankcyjna. Jest więc również rodzajem kary za niewłaściwe, czy nierzetelne finansowo działania podmiotów. Ten, kto zostanie wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych ma więc interes by jak najszybciej zostać z niego wykreślonym. Możliwość wykreślenia wpisu z rejestru dłużników niewypłacalnych jest wyjątkiem od zasady trwałości wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Podstawa prawna

Kwestię działalności, wpisywania i wykreślania wpisów z rejestru dłużników niewypłacalnych reguluje ustawa z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186).

W rejestrze dłużników niewypłacalnych może zostać dokonany wpis z urzędu przez sąd (po uzyskaniu przez sąd właściwych informacji) lub na wniosek wierzyciela na zasadach określonych w wyżej wskazanej ustawie.

Z uwagi na jawność i ogólną dostępność danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym podmioty tam uwidocznione są szczególnie zainteresowane szybkim ich wykreśleniem.

Zobacz: Jakie dane można znaleźć w rejestrze dłużników niewypłacalnych?

Powstaje więc pytanie: kiedy sąd wykreśli wpis z rejestru dłużników niewypłacalnych? Czy dłużnik może sam złożyć wniosek o wykreślenie? Czy wierzyciel może wykreślić własne zgłoszenie?

Wykreślenie wpisu 

Zgodnie z art. 59 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym sąd rejestrowy z urzędu wykreśla wpisy z rejestru dłużników niewypłacalnych w razie:

1) uchylenia lub zmiany postanowienia, na którego podstawie wpisy były dokonane (z urzędu)

Można tu dodatkowo przytoczyć tezę uchwały Sądu Najwyższego z dnia 16 marca 2007 roku (uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna III CZP 9/2007) w której to Sąd Najwyższy wskazał, iż umorzenie postępowania o wyjawieniu majątku stanowi podstawę do wykreślenia dłużnika z rejestru dłużników niewypłacalnych (art. 59 ust.1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym – tekst jednolity: Dz. U. 2001 r. Nr 17 poz. 209 ze zm.).
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do powyższej uchwały wskazał na szczególne sformalizowany charakter rejestru dłużników niewypłacalnych. Podkreślił, iż jeżeli ktoś został wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych, to tylko gdy odpada przyczyna tego wpisu, powinien być z niego wypisany.

2) uchylenia orzeczenia o ogłoszeniu upadłości (z urzędu);
3) upływu 10 lat od dokonania wpisu (z urzędu), jeżeli natomiast w orzeczeniu sądu prowadzącego postępowanie upadłościowe został oznaczony krótszy termin zakazu, wykreślenie może nastąpić na wniosek dłużnika po upływie tego terminu;
4) istnieje możliwość wykreślenia wpisu z rejestru dłużników niewypłacalnych na wniosek osoby wpisanej do rejestru dłużników niewypłacalnych, gdy tytuł wykonawczy (np. wyrok sądowy opatrzony klauzulą wykonalności), który stanowił podstawę wpisu, został prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawiony wykonalności.

Zobacz: Wykreślenie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych

Należy zwrócić uwagę, iż wpisy wykreślone z rejestru dłużników niewypłacalnych nie będą podlegały ujawnieniu.

W postępowaniu o wykreślenie dłużnika z pozycji rejestru dłużników niewypłacalnych zastosowanie będzie miał urzędowy formularz dostępny między innymi na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości o symbolu KRS-D3.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...