Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Monika Pązik
rozwiń więcej
Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego. / Fot. Fotolia
Członkowie zarządu oraz wspólnicy prowadzący sprawy spółki zobowiązani są do złożenia rocznego sprawozdania finansowego w sądzie rejestrowym. Sprawozdanie jest bowiem traktowane na równi z deklaracją urzędową. Jakie są konsekwencje niezłożenia sprawozdania?

Kwestie prawne związane ze sporządzaniem i przekazywaniem sprawozdań finansowych regulują przepisy ustawy o rachunkowości. Zgodnie jej regulacjami spółki prawa handlowego i inne jednostki prowadzące działalność zobowiązane są do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego . Przede wszystkim sprawozdania udostępniane są wspólnikom, akcjonariuszom lub członkom zarządu.

Obowiązek złożenia w sądzie rejestrowym sprawozdania finansowego spoczywa na kierowniku jednostki. W przypadku spółek uprawnieni będą wspólnicy bądź członkowie zarządu. Zgodnie z art. 223 kodeksu spółek handlowych sąd rejestrowy może wyznaczyć podmiot uprawniony do zbadania sprawozdania. Biegły rewident natomiast składa swoje sprawozdanie w sądzie rejestrowym, a sąd przesyła odpis zarządowi, radzie nadzorczej bądź komisji rewizyjnej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Sprawozdanie do właściwego rejestru sądowego

Art. 69 ustawy o rachunkowości określa obowiązek po stronie kierownika jednostki w zakresie złożenia rocznego sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym. Co ważne we właściwym rejestrze należy złożyć dla wszystkich jednostek (wraz z grupą kapitałową) roczne sprawozdanie, opinię biegłego rewidenta, odpis uchwały lub postanowienie o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego wraz z podziałem zysków i strat. W odniesieniu do spółek kapitałowych, spółek komandytowo – akcyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych, spółdzielni i przedsiębiorstw, powstaje obowiązek złożenia również sprawozdania z działalności jednostki. 

Kierownik danej jednostki składa roczne sprawozdania we właściwym rejestrze sądowym w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości kierownik sporządza sprawozdanie finansowe nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego. Zatwierdzenie sprawozdania powinno natomiast nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego. W tym czasie musi również zostać zbadane. Niezależnie od zatwierdzenia – sprawozdanie należy złożyć w ciągu 15 dni od upływu terminu sześciu miesięcy.

Jeżeli jednak sprawozdanie nie zostało zatwierdzone w określonym terminie, wówczas należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, jak również 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z dokumentami.

Roczne sprawozdania finansowe spółek należy złożyć w KRS

Odpowiedzialność prawna

Jeżeli spółka zobowiązany do złożenia sprawozdania w terminie nie dopełni tego obowiązku, podlega odpowiedzialności prawnej. W takim wypadku sąd rejestrowy nakłada na spółkę obowiązek złożenia dokumentów w dodatkowym – 7dniowym terminie, przeprowadzając postępowanie przymuszające (art. 24 ustawy o KRS). Jeżeli postępowanie nie przyniesie efektów, wówczas sąd nałoży grzywnę, która nie może przekroczyć 10 000 zł. W przypadku złożenia dokumentów w sądzie rejestrowym, grzywna ulega umorzeniu.  

Odpowiedzialność karna

Złożenie sprawozdania finansowego jest obowiązkiem wynikającym z ustawy o rachunkowości. W razie niedopełnienie tego obowiązku na mocy ustawy, podmiot do tego zobowiązany, poniesie odpowiedzialność karną. Zgodnie z art. 77 ust. 2 ustawy za niedopełnienie obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego, sporządzenia go niezgodnie z przepisami ustawy lub zawarcia w tym sprawozdaniu nierzetelnych danych można wymierzyć karę grzywny, karę pozbawienia wolności do lat 2 bądź obie kary łącznie. Dodatkowo niezłożenie sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności we właściwym rejestrze sądowym zagrożone jest karą grzywny bądź karą ograniczenia wolności (art. 79 ust. 4 ustawy).

Roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowych

Niedopełnienie obowiązku sporządzenia sprawozdania spoczywa na członkach zarządu spółki, kierownikach jednostki oraz członkach organów nadzorczych. Natomiast obowiązek złożenia sprawozdania w sądzie rejestrowym – co do zasady wyłącznie na kierownikach jednostki.

Popełnienie jednego z przewidzianych w ustawie czynów, jak również skazanie wiąże się z wpisem do KRS. Sąd rejestrowy może ponadto orzec zakaz zajmowania określonych stanowisk w organach spółek.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...