Prawa i obowiązki spółki przekształconej

Monika Pązik
rozwiń więcej
Prawa i obowiązki spółki przekształconej.
Każda spółka prawa handlowego może zostać przekształcona w inną spółkę handlową. Wyjątkiem będzie jedynie spółka w likwidacji oraz w upadłości. Po dokonaniu przekształcenia, spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Jakie są zatem tego skutki prawne?

Kodeks spółek handlowych reguluje możliwość dokonania przekształceń spółek handlowych. Ponadto istnieje również możliwość przekształcenia się osoby fizycznej będącej przedsiębiorca w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową. Należy jednak pamiętać, iż przekształcenia nie mogą dokonać spółki w likwidacji bądź spółki, które ogłosiły upadłość. Dodatkowym odstępstwem jest niemożność przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną.

Przejęcie praw i obowiązków

Spółka przekształcona powstaje z chwilą wpisu do rejestru, w tej sytuacji sąd rejestrowy wykreśli spółkę przekształcaną. W wyniku przekształcenia wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej przechodzą z mocy prawa na spółkę przekształconą. Oznacza to, że  w wyniku przekształcenia spółka przekształcona nie traci swej podmiotowości prawnej. Istnieje ona nadal, tylko w innej formie prawnej, będąc zgodnie z zasadą kontynuacji podmiotem tych samych praw i obowiązków, co spółka przekształcana (wyr. WSA w Rzeszowie, I SA/Rz 200/08). W związku z tym, wszelkie umowy zawierane uprzednio przez spółkę przekształcaną nie wymagają rozwiązania ani sporządzania do nich stosownych aneksów. Skutkiem dokonania przekształcenia jest również fakt, że wszystkie prawa rzeczowe, w tym własność nieruchomości, użytkowanie czy hipoteka, od momentu rejestracji przysługują spółce przekształconej.

Zadaj pytanie na naszym FORUM!!!

Przejście praw na udziałach

Art. 553 § 3 kodeksu spółek handlowych reguluje kwestię przejścia praw udziałowych wspólników na spółkę przekształconą. O ile w przypadku sukcesji innych praw i obowiązków dochodzi do automatycznego ich przeniesienia, o tyle w przypadku udziałów konieczne jest uczestnictwo wspólników w procesie przekształcania. Warunkiem koniecznym do kontynuacji członkostwa jest złożenie oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej. Oznacza to, że przejście prawa udziałowego stanowi wyraz woli wspólnika i nie następuje z mocy prawa. Konstrukcja przepisów dotyczących spółek kapitałowych jest dość skomplikowana i w niektórych sytuacjach nie przyzwala na przejście praw udziałowych.

Skutki organizacyjne

Przekształcenie spółki wywołuje również skutki w sferze organizacji. Co do zasady Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) nie przechodzi nigdy na inny podmiot. Wyjątkiem są procedury przekształcania spółek cywilnych w spółki handlowe oraz spółek handlowych w inne spółki handlowe. Oznacza to, że po przekształceniu numery identyfikacyjne nie będą musiały być zmieniane. Jednakże inaczej przedstawia się sytuacja w kwestii numerów rejestrowych. Każdy podmiot gospodarczy ma bowiem inny numer REGON (numer identyfikacyjny podmiotów gospodarki narodowej) wobec tego w wyniku przekształcenia powstaje nowy podmiot, a poprzedni ulega wykreśleniu z rejestru. W takiej sytuacji nadawany jest nowy numer.

Ponadto następują istotne zmiany w sferze dotyczącej prawa pracy, bowiem zgodnie z art. 231 kodeksu pracy, spółka przekształcona staje się stroną dotychczasowych stosunków pracy i wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki poprzedniej spółki, czyli poprzedniego pracodawcy. Oznacza to, że nowy pracodawca zobowiązany  jest do poinformowania pracowników o zaistniałej sytuacji i o zmianach w stosunkach pracy.

Zobacz: Przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...