Transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych - fuzja i inkorporacja

Monika Pązik
rozwiń więcej
fuzja transgraniczna, wydanie papierów wartościowych spółki, inkorporacja/ Fot. Fotolia
Łączenie transgraniczne spółek jest jedną z dwóch odmian procesu przekształcania. Obejmuje on spółki, z których przynajmniej dwie podlegają przepisom prawa różnych państw członkowskich. Dwie podstawowe formy łączenia to inkorporacja oraz fuzja.

Spółki kapitałowe podlegają łączeniu na poziomie prawa krajowego jak również prawa wspólnotowego. Połączenie transgraniczne dotyczy spółek, które zostały utworzone na terenie jednego z państw członkowskich zgodnie z obowiązującym tam prawem, a ich siedziba główna, zarząd lub zakład główny znajduje się na terenie Wspólnoty. Warunkiem przeprowadzenia procesu łączenia jest to, że przynajmniej dwie z łączących się spółek muszą podlegać przepisom różnych państw członkowskich.

Fuzja oznacza, że dwie lub więcej spółek w momencie rozwiązania przenosi swoje aktywa i pasywa na nowo zawiązaną przez nie spółkę. Natomiast inkorporacja to inaczej przejęcie aktywów i pasywów spółki rozwiązującej się przez inną spółkę.

Połączenie spółek

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi na poziomie prawa wspólnotowego połączenie oznacza przeniesienie ze spółki aktywów i pasywów na inną spółkę bądź na nowo zawiązaną spółkę, bądź na spółkę posiadającą wszystkie papiery wartościowe, udziały lub akcje danej spółki. Na poziomie prawa krajowego uregulowania dotyczące łączenia transgranicznego spółek kapitałowych zawierają się w art. 516 (1-9) kodeksu spółek handlowych. W połączeniach transgranicznych nie mogą uczestniczyć spółdzielnie, pomimo spełnienia kryteriów wymaganych dla spółek zagranicznych oraz spółki, których celem jest zbiorowe inwestowanie kapitału uzyskanego w drodze emisji publicznej.

Zobacz: Zasady łączenia spółek Łączenie spółek kapitałowych

Aktywa są to środki gospodarcze, którymi może rozporządzać jednostka gospodarcza, a które przynoszą zyski. Natomiast pasywa to inaczej źródła finansowania jednostek gospodarczych.

Fuzja i inkorporacja transgraniczna

W przypadku łączenia się spółek na zasadach fuzji wszystkie aktywa i pasywa spółki, która ulega rozwiązaniu są przenoszone na spółkę przejmującą, która w pierwszym przypadku w  zamian za przeniesienie wydaje swoim wspólnikom lub wspólnikom spółki przejmowanej wszystkie papiery wartościowe, udziały lub akcje spółki przejmującej oraz gdy istnieje taka możliwość dopłatę w gotówce w wysokości nieprzekraczającej 10% wartości nominalnej. W drugim przypadku spółka przejmowana przenosi w chwili rozwiązania wszystkie swoje aktywa i pasywa na spółkę posiadającą jej papiery wartościowe, udziały oraz akcje. Natomiast inkorporacja transgraniczna polega na tym, że dwie lub więcej spółek ulega rozwiązaniu i zawiązuje nową spółkę, na którą przenoszone są wszystkie aktywa i pasywa spółek rozwiązanych. W przypadku utworzenia nowej spółki papiery wartościowe, udziały i akcje są wydawane własnym wspólnikom.

Zobacz: Spółki kapitałowe w organizacji

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...