Ochrona nazwy spółki

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Nazwa spółki podlega ochronie i nie może wprowadzać w błąd.
Oznaczenie przedsiębiorcy podlega ochronie. Można zatem podjąć stosowne kroki w stosunku do podmiotu, który używa bliźniaczej nazwy swojego przedsiębiorstwa.

Nazwa przedsiębiorstwa ma często wymierną korzyść dla przedsiębiorcy. Działając przez wiele lat na lokalnym rynku staje się elementem powszechnej świadomości, niejednokrotnie będąc jednym z elementów przewagi nad konkurencją.

Nierzadko zdarzają się chętni, którzy chcąc korzystać z tego dorobku, rozpoczynają działalność o podobnej lub też takiej samej nazwie. Problem ten może w poważny sposób zaważyć na działalności pokrzywdzonego przedsiębiorcy, o czym świadczą przykłady z sieci. „Prowadzę wysoko ocenianą piekarnię w małym mieście. Kilka miesięcy temu na jednym z osiedli powstała inna piekarnia, której nazwa jest łudząco podobna do mojej. Nie chcę, by ktoś korzystał z mojego dorobku, zwłaszcza że wedle informacji klientów oferuje produkty o wiele gorszej jakości, co pośrednio uderza także we mnie” pisze jeden z użytkowników naszego forum. Jakie w tej sytuacji roszczenia przysługują poszkodowanemu przedsiębiorcy?

Zobacz serwis: Firma

Ochrona firmy

Ochrona prawa do firmy została ustalona już w samych przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 43(10) tegoż kodeksu przedsiębiorca, którego prawo do firmy zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać usunięcia jego skutków, złożenia oświadczenia lub oświadczeń w odpowiedniej treści i formie, naprawienia na zasadach ogólnych szkody majątkowej lub wydania korzyści uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia

Firma podmiotu gospodarczego, niezależnie od tego, czy chodzi o osobę fizyczną, czy też osobę prawną musi przy tym dostatecznie odróżniać się od innych. Wynika to z art. 43(3) Kodeksu cywilnego. Zgodnie z paragrafem 2 tego przepisu zakazane jest używanie firmy, która może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, czy źródeł zaopatrzenia.

Zobacz serwis: Spółki

Czyn nieuczciwej konkurencji

Używanie nazw przedsiębiorstwa, które mogą wprowadzać w błąd stanowi przy tym czyn nieuczciwej konkurencji, co wynika z art. 3 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z art. 5 tej ustawy czynem nieuczciwej konkurencji nie będzie tylko używanie tej samej firmy lub łudząco podobnej, lecz także godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego, zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorcy.

Czynem nieuczciwej konkurencji może być zatem używanie takiego samego symbolu graficznego przez innego przedsiębiorcę.

Czynem nieuczciwej konkurencji może być już samo użycie nazwiska, które wcześniej używane było do podobnego oznaczenia innego przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji przedsiębiorca późniejszy powinien podjąć środki mające na celu usunięcie niebezpieczeństwa wprowadzenia w błąd. W takim przypadku sąd na żądanie zainteresowanego może wydać orzeczenie nakazujące późniejszemu przedsiębiorcy m.in. zmianę w oznaczeniu przedsiębiorstw.

Jan Kowalski, prowadzący pod swoim nazwiskiem działalność gospodarczą, może zatem domagać się wystarczającego odróżnienia go od innego Jana Kowalskiego, który również pod swoim nazwiskiem zamierza prowadzić działalność konkurencyjną.

Kiedy działanie innych podmiotów gospodarczych można uznać za nieuczciwą konkurencję, jakie roszczenia przysługują poszkodowanym podmiotom? O tym czytaj w części drugiej.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...