Na czym polega strategia formy organizacyjno-prawnej podmiotów powiązanych?

Dochody z tytułu udziału w spółkach osobowych określane są proporcjonalnie do posiadanych udziałów wspólników.
Spółki kapitałowe prawa handlowego w celu minimalizacji zobowiązania podatkowego mogą wykorzystywać spółki osobowe. W ten sposób mogą osiągać dodatkowe korzyści podatkowe z tytułu prowadzonej działalności przez rozliczenie straty jednego podmiotu dochodem innego podmiotu pod warunkiem, że ten drugi jest udziałowcem spółki ponoszącej stratę.

Spółki kapitałowe kodeksu spółek handlowych mogą założyć spółkę osobową, np. cywilną, jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną, której właścicielem lub współwłaścicielem jest osoba prawna. Spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Opodatkowaniu podlegają natomiast wspólnicy tej spółki.

Jeżeli wspólnikiem spółki osobowej jest osoba fizyczna, wówczas dochód z tytułu posiadanych udziałów jest przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli natomiast wspólnikiem spółki osobowej jest osoba prawna, dochód z tytułu posiadanych udziałów jest przedmiotem opodatkowania według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dochody z tytułu udziału w spółkach osobowych określane są proporcjonalnie do posiadanych udziałów wspólników. Zasada proporcjonalności udziału w dochodach dotyczy także metody rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodu, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżania podstawy opodatkowania. Jeżeli spółka osobowa przynosi w danym roku podatkowym stratę, to jest ona pokrywana dochodem wspólników bez konieczności czekania do następnego roku podatkowego i rozliczania jej na zasadach ogólnych.

Przeczytaj również: W jaki sposób zmienić adres spółki z o.o. w KRS

Oto przykład strategii z wykorzystaniem spółki komandytowej.

Spółka X jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jednym z udziałowców jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną w sposób liniowy. Osoba prowadząca działalność gospodarczą oraz inna osoba nieprowadząca działalności gospodarczej i będąca udziałowcem spółki X zawiązują spółkę komandytową, w której udziałowcami są spółka X, osoba nieprowadząca działalności gospodarczej oraz osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Jako narzędzie optymalizacji opodatkowania wybrano spółkę komandytową ze względu na ograniczoną odpowiedzialność wspólników, z czym związane jest ryzyko podatkowe.

Wyróżnia się dwóch wspólników spółki komandytowej:
• komandytariusza, który odpowiada za zobowiązania z tytułu działalności spółki jedynie do kwoty komandytowej;
• komplementariusza, który ma nieograniczoną odpowiedzialność z tytułu zobowiązań spółki powstałych w wyniku prowadzenia działalności.

Jako komplementariusza w nowo powstałej spółce komandytowej określono spółkę X, komandytariuszem natomiast ustanowiono osoby fizyczne. Ta konstrukcja prawno-organizacyjna ma na celu uniknięcie podwójnego opodatkowania oraz optymalizację zobowiązania podatkowego.

Korzyścią podatkową wynikającą z realizacji niniejszej strategii podatkowej jest to, iż komandytariusze podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Optymalizacja ryzyka związanego z realizacją danej strategii wynika, z tego, iż odpowiadają oni za zobowiązania spółki jedynie do sumy komandytowej. Komplementariuszem nowej spółki komandytowej jest natomiast spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Polecamy serwis VAT i CIT

Zastosowanie tej strategii eliminuje podwójne opodatkowanie osób fizycznych otrzymujących przychody z tytułu posiadanych udziałów w spółkach kapitałowych. Opodatkowanie następuje tylko raz na poziomie spółki, a następnie na poziomie indywidualnym udziałowców. W celu maksymalizacji korzyści wynikających z realizacji omawianej strategii należy dodatkowo uwzględnić strukturę udziałów w nowo powstałej spółce. Pod względem podatkowym udziały wspólników w spółce komandytowej powinny być tak określone, aby większa część dochodu wygospodarowana przez tę spółkę była opodatkowana u komplementariuszy.

Fragment pochodzi z książki „Strategie podatkowe osób prawnych w Unii Europejskiej” Waldemara Szymańskiego (Wydawnictwo C.H. Beck, 2009). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...