Co jest konieczne przy przekształcania spółek kapitałowych w osobowe?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
rozwiń więcej
Dodatkowe wymogi pojawiają się także jeżeli spółką przekształconą (nową) ma być spółka komandytowa, lub komandytowo – akcyjna.
Funkcjonujące w obrocie gospodarczym spółki kapitałowe mogą być przekształcane w spółki osobowe. Procedura przekształceniowa składa się z trzech części, a mianowicie z fazy przygotowawczej, podejmowania uchwał oraz rejestracji i ogłaszania. Jednak w związku z faktem, że każdy typ spółki ma pewne cechy charakterystyczne, procedura przekształcania poszczególnych spółek jest wzbogacona o pewne dodatkowe regulacje związane z konkretnym typem spółki.

W przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w osobową, podobnie jak przy przekształcaniu spółki kapitałowej w kapitałową, występują poza wymaganiami ogólnymi także pewne warunki szczególne. Podstawowym wymogiem jest większość konieczna do podjęcia uchwały. I tak przy tym typie przekształcenia konieczne jest aby opowiedziała się za nim większość reprezentująca dwie trzecie kapitału zakładowego. Wspólnicy mają jednak możliwość zawarcia w umowie spółki lub statucie surowszych wymogów. Prawo to daje im art. 575 kodeksu spółek handlowych.

Dodatkowe wymogi pojawiają się także jeżeli spółką przekształconą (nową) ma być spółka komandytowa, lub komandytowo – akcyjna. W takim wypadku oprócz wymaganej większości konieczne jest też uzyskanie zgody wspólników, którzy mają zostać w przekształconej spółce komplementaruszami, czyli wspólnikami odpowiadającymi za zobowiązania bez ograniczeń.

Porównaj: Składanie sprawozdań finansowych - krok po kroku

Ich zgoda musi zostać wyrażona na piśmie pod rygorem nieważności. Pozostali wspólnicy, nie wyrażający zgody na bycie komplementariuszem stają się, w przypadku spółki komandytowej, komandytariuszami (wspólnikami odpowiadającymi do wysokości sumy komandytowej), a w przypadku spółki komandytowo – akcyjnej akcjonariuszami.
Jeżeli w wyniku przekształcenia ma powstać spółka komandytowo – akcyjna, pozostają jeszcze kwestie związane z dokumentami akcji. Należy do nich zastosować przepisy kodeksu odnoszące się do akcji w spółce akcyjnej. Tak więc wspólnik, który ma zostać akcjonariuszem obowiązany jest do wniesienia pełnego wkładu na akcje, a wpłaty na nie powinny być dokonane równomiernie.

Polecamy serwis ABC spółek

Terminy i wysokość wpłat na akcje powinien określać statut lub uchwała walnego zgromadzenia. Walne zgromadzenie może jednak upoważnić do tego zarząd. Art. 328 KSH określa dokładnie jak powinien wyglądać dokument akcji.

Dokumenty akcji są związane ściśle ze spółką, dlatego też, jeżeli spółka akcyjna jest przekształcana w spółkę komandytowo - akcyjną, konieczne jest wydanie nowych dokumentów akcji, stare zaś są unieważniane z dniem przekształcenia.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...