Czym jest udział kapitałowy w spółkach osobowych?

Udział kapitałowy wspólnika spółki osobowej wyrażona w pieniądzu wartość wkładów wniesionych przez niego do spółki.
Udziałem kapitałowym jest równowartość wkładów wniesionych przez wspólnika. Związanych jest z nim kilka istotnych uprawnień i obowiązków wspólnika.

Jaką wartość ma udział kapitałowy

Udział kapitałowy wspólnika spółki osobowej wyrażona w pieniądzu wartość wkładów wniesionych przez niego do spółki. O ile nie jest problematyczne określenie wartości wkładów pieniężnych (przyjmuje się po prostu ich wartość nominalną) o tyle w przypadku aportów wartość taka musi być wyliczona.
Zazwyczaj przyjmowana jest wartość zadeklarowana przez wspólnika przy wnoszeniu aportu- natomiast w przypadkach spornych konieczna jest wycena, pozwalająca na określenie wartości rynkowej wniesionego wkładu- zazwyczaj dokonywana przez odpowiedniego rzeczoznawcę (ew. biegłego sądowego, w przypadku sporu sądowego).

Polecamy: Co może stanowić wkład w spółce komandytowej?

Jakie są funkcje udziału kapitałowego

Udział kapitałowy (w odróżnieniu od udziału w spółce z o.o.) jako pewna wartość księgowa- nie jest samoistnie nośnikiem uprawnień wspólnika- tylko efektem wniesionego przez niego wkładu. Natomiast nie jest bez znaczenia dla jego finansów.

W pierwszej kolejności (najistotniejszej dla portfela) na koniec roku obrotowego, wspólnik może domagać się wypłacenia przez spółkę równowartości 5% udziału kapitałowego i to niezależnie od tego czy spółka wypracowała jakikolwiek zysk, a także niezależnie od innych świadczeń należnych wspólnikowi od spółki. Uprawnienie to należy rozumieć jako wynagrodzenie wspólnika za posługiwanie się wniesionym przez niego wkładem – kodeksowo (art. 53 ksh) określane jest jako odsetki od udziału.

W praktyce z uprawnienia tego rzadko się korzysta, wspólnicy zazwyczaj dzielą się wypracowanym zyskiem- a wypłata odsetek w przypadku straty tylko ją pogłębia. Regulacja ta sprawia wrażenie niedopracowanej- nie przewiduje środków, z których odsetki mają być wypłacone- a jednocześnie stworzono mechanizmy, które mają utrzymać wartość wkładów (udziału kapitałowego) na stałym poziomie (czyli odsetki nie mogą uszczuplać kapitału).

Polecamy: Pozycja wspólników w spółce komandytowej

Udział kapitałowy powinien mieć stałą wartość

Kodeks spółek handlowych zawiera mechanizmy mające na celu utrzymanie wartości udziału kapitałowego (czyli de facto wartości wkładów). Zgodnie z art. 52§2 ksh, jeżeli wskutek poniesionej przez spółkę straty udział kapitałowy wspólnika został uszczuplony, zysk przeznacza się w pierwszej kolejności na uzupełnienie udziału wspólnika.

Podobnie, do uzupełnienia udziału, którego wartość jest ujemna, zobowiązani są następcy prawni wspólnika (zarówno wstępujący w jego miejsce na podstawie umowy jak i dziedziczenia).

Udział kapitałowy podstawą rozliczeń

Wartość udziału kapitałowego ustalana na dzień bilansowy, jest podstawą do wzajemnych rozliczeń wspólników w przypadku wystąpienia lub śmierci wspólnika (w tym ostatnim przypadku rozliczenie następuję pomiędzy spółką a spadkobiercami wspólnika).

W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Udział kapitałowy powinien być w takiej sytuacji wypłacony w pieniądzu- jednakże rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze.

Oznacza to, że rzeczy wniesione do spółki na własność (jako aport) nie podlegają zwrotowi w naturze.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...