Zalety i wady spółki z o.o.

Katarzyna Stabińska
rozwiń więcej
inforCMS
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najbardziej atrakcyjnych  form prowadzenia działalności gospodarczej.  Wobec tego jakie aspekty należy brać pod uwagę przy wyborze tej formy?

Atrakcyjność spółki z o.o. wynika m.in. z w miarę niskich nakładów związanych z założeniem działalności w tej formie. Do rozpoczęcia działalności w zasadzie wystarczające jest 5000 zł wpłacanych na kapitał zakładowy (z pieniędzy tych oczywiście spółka może korzystać w celu pokrywania wydatków), pokrycie kosztów notarialnych (przy minimalnym kapitale koszty te nie powinny przekroczyć 200 zł), wpis do KRS (który wraz z opłatą z ogłoszenie w MSiG wynosi 600 zł) oraz opłata składana wraz z wnioskiem VAT R.


Jeśli porównamy to ze spółką akcyjną, która wymaga na wstępie wpłacania 100.000 zł kapitału zakładowego (co wiąże się też z wyższą taksą notarialną) różnica jest znaczna. Niższe niż w spółce akcyjnej są też koszty korporacyjne prowadzenia spółki (wynika to z faktu, iż zasadniczo zgromadzenia wspólników nie muszą być protokołowane przez notariusza).


Na uwadze można mieć również, iż planowana nowelizacja kodeksu spółek handlowych przewiduje w ogóle zniesienie wymogu opłacania minimalnego kapitału zakładowego w spółce z o.o.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Spółki kapitałowe


Korzyści założenia spółki z o.o.


Popularność spółki z o.o. związana jest również z możliwością dokonywania jej rejestracji online. Formularz dostępny na stronie internetowej jest pomyślany tak, aby jego wypełnienie było możliwe przez przedsiębiorcę bez konieczności korzystania z profesjonalnego doradztwa prawnego. Taki sposób rejestracji firmy jest szczególnie ciekawy dla młodych przedsiębiorców.


Wiąże się on jednak z pewnymi ograniczeniami, gdyż pozwala jedynie na wprowadzenie najprostszych zasad funkcjonowania spółki, a kapitał zakładowy pokryty może być tylko  gotówką. Ceną za szybkość i obniżenie kosztów jest ograniczenie elastyczności i efektywnego wykorzystania rozwiązań, jakie daje spółka z o.o.


Z pewnością prowadzenie spółki z o.o. jest bardziej sformalizowane niż prowadzenie spółek osobowych. Przede wszystkim następuje wyraźne rozdzielenie kompetencji zarządczych od właścicielskich między zarząd i zgromadzenie wspólników, a często również uprawnień nadzorczych i przeniesienie ich na radę nadzorczą.


Sprawne i bezkonfliktowe funkcjonowanie spółki wymaga umiejętnego łączenie praw i obowiązków, a także interesów poszczególnych organów, oraz skrupulatnego przestrzegania zasad związanych z ich bieżącym funkcjonowaniem. Brak znajomości reguł regulujących organizację organów spółki jest częstym źródłem problemów i konfliktów w spółce.


Zobacz również:
Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego?

 


 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...