Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej

Monika Pązik
rozwiń więcej
Każdy ze wspólników spółki może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego, jeżeli została ona zawarta na czas nieoznaczony. Wypowiedzenia należy dokonać w formie pisemnej a następnie złożyć pozostałym wspólnikom bądź uprawnionemu do reprezentacji spółki.

Spółka komandytowa należy do spółek osobowych prawa handlowego. Specyfika tego rodzaju działalności polega na tym, iż za zobowiązania spółki wobec wierzycieli jeden ze wspólników (komplementariusz) odpowiada bez ograniczenia całym swoim majątkiem, a drugi (komandytariusz) do wysokości wniesionej sumy komandytowej. Istota oraz funkcjonowanie spółki komandytowej zostały uregulowane w art. 102 - 110 kodeksu spółek handlowych. Jednakże przepisy te nie normują kwestii wystąpienia wspólnika ze spółki. Regulacji tego zagadnienia należy szukać w przepisach dotyczących spółki jawnej, bowiem zgodnie z art. 103 k.s.h. w kwestiach nieuregulowanych, do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej.


Charakter wystąpienia


Każdy ze wspólników, zarówno komplementariusz jak i komandytariusz mogą wystąpić ze spółki poprzez wypowiedzenie umowy spółki. Jednakże wystąpienie może mieć charakter dobrowolny bądź przymusowy. Dobrowolność wystąpienia cechuje się autonomicznością decyzji wspólnika wynikającą ze swobody korporacyjnej. Przymusowe wystąpienie wspólnika będzie miało miejsce przy wypowiedzeniu przez wierzyciela bądź na podstawie wyroku sądu. Przy wypowiedzeniu umowy spółki należy mieć na względzie okres, na jaki została ona zawarta. Istotne jest, że wystąpienie wspólnika ze spółki nie wiąże się automatycznie z jej rozwiązaniem, a jedynie stanowi możliwość wszczęcia postępowania likwidacyjnego zmierzającego do jej rozwiązania. Wystąpienie wspólnika ze spółki niesie za sobą skutki rozwiązania. Co do zasady umowa spółki komandytowej zawarta na czas nieoznaczony nie może zostać wypowiedziana. Jednakże wspólnicy spółki mogą w niej zastrzec zasady wypowiadania i terminy w wyniku dokonywania zmian w umowie.


Zobacz również:
Opodatkowanie spółki komandytowej od 2014 r.


Forma i termin wystąpienia


Zgodnie z art. 61 § 1 k.s.h. każdy ze wspólników może wypowiedzieć umowę spółki w terminie sześciu miesięcy przed końcem roku obrotowego. Przyjmuje się, ze rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, wobec czego wypowiedzenie umowy spółki komandytowej powinno nastąpić nie później niż w terminie do 30 czerwca danego roku. Istotne jest, że ustawodawca nie zastrzega niemożności ustanowienia krótszych terminów wypowiedzenia.


Na podstawie art. 61 § 3 k.s.h. do skuteczności wypowiedzenia wymagana jest forma pisemna oświadczenia o wystąpieniu, które składane jest innym wspólnikom bądź wspólnikowi uprawnionemu do reprezentacji spółki. Wypowiedzenie umowy spółki jawnej (komandytowej) pod warunkiem jest niedopuszczalne (wyr. SN z dnia 29 kwietnia 2009 r., II CSK 614/08).  W sytuacji, gdy spółka będzie nadal funkcjonować w okresie wypowiedzenia wspólnika powinna rozliczać się z nim na bieżąco, gdyż ma on prawo uczestniczenia w zyskach spółki, jednakże nie ma prawa do prowadzenia jej spraw. Może natomiast żądać wyjaśnień, rachunków oraz podziału zysku i straty z końcem każdego roku obrotowego.

 
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...