Odprawa jako jedna z form prowadzenia zebrań

Karolina Zaborska
rozwiń więcej
Tego typu konferencje powinny trwać maksymalnie około godziny – półtorej.
Zwołanie zebrania wiąże się z założeniem, że ma ono czemuś służyć, że dzięki niemu ma być osiągnięty jakiś cel. W zależności od tego, co konkretnie chcemy osiągnąć może przybrać ono jedną z kilku form.

Odprawa

Ta forma spotkania jest właściwa przede wszystkim w sytuacjach, w których chcemy przekazać pewnej grupie osób jakąś informację, a z pewnych względów nie chcemy robić tego za pomocą notatki służbowej, czy wysłania emaili. Taka forma komunikacji dotycząca np. postępów w firmie albo analizy błędów, zazwyczaj zakłada, że na koniec uczestnicy zebrania będą mogli wygłosić swoje opinie albo, że spotkanie zakończy się dyskusją.

Tego typu konferencje powinny trwać maksymalnie około godziny – półtorej. Wielogodzinne wykłady mogą wywołać znudzenie i frustracje uczestników spotkania, bez względu na atrakcyjność przedstawianego tematu.

Polecamy: Jak nie dopuścić do zakłócenia obrad?

Warto pamiętać o tym, aby tego typu zebrań nie zwoływać z „zaskoczenia” – informację o jego terminie, miejscu oraz temacie należy wcześniej przesłać wszystkim zainteresowanym. Dobrze jest też dodatkowo taką informację wywiesić w miejscu dostępnym dla wszystkich – dzięki temu będziemy mieć pewność, że nikomu „nie umknie” jego termin. Wcześniejsze poinformowanie zainteresowanych o temacie zebrania pozwoli im też na ewentualne przygotowanie pytań do osoby prowadzącej, czy też przygotowanie się do dyskusji.

Zebrania zawsze nieco dezorganizują pracę firmy, dlatego odprawę najlepiej zorganizować w takim dniu i o takiej porze, aby osoby biorące w niej udział, nie były „zawalone” obowiązkami i mogły w pełni skoncentrować się na przekazywanych treściach.

Przed zwołaniem zebrania w formie odprawy należy także zastanowić się nad usadzeniem jego uczestników. W tej sytuacji najlepiej sprawdza się układ „teatralny”, polegający na wyeksponowaniu osoby prowadzącego, który siedzi twarzą do wszystkich. Reszta uczestników siedzi na krzesłach ustawionych w szereg. Układ ten zapewnia maksymalny kontakt prowadzącego z każdym z uczestników i ułatwia sprane przeprowadzenie zebrania.

Polecamy: Techniczne przygotowanie zebrania

W zależności od potrzeby, do tego układu można też wprowadzić kilka biurek, czy małych stolików. Jest to niezwykłe ułatwienie, jeśli uczestnicy, których liczba nie jest zbyt duża, mają wypełniać jakieś ankiety lub formularze.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...