Składanie życzeń w firmie

Monika Żak
rozwiń więcej
Przy składaniu życzeń kupujemy prezent należy pamiętać co dana osoba lubi, czym się interesuje.
Życzenia możemy podzielić na te składane służbowo i te składane bliskim. W przypadku składania życzeń oficjalnych należy dobrze przemyśleć formułę, którą ewentualnie można powielać.

Musimy pamiętać że przy składaniu życzeń w firmie obowiązuje zasada równorzędności stanowisk, a więc Prezesowi życzenia składa Prezes, a nie telefonuje sekretarka. Przy przygotowaniu tekstu do klientów, warto skonsultować się z szefem.

W oficjalnych życzeniach unikamy poufałości, familiarności. Życzenia które składamy telefonicznie skierowane są do określonej osoby, możemy nadać im trochę cieplejszy ton, jednak pamiętajmy że ton rozmowy nadaje osoba na wyższym stanowisku. Osoba taka może pozwolić sobie na żart, większą poufałość co nie jest jednak równoznaczne z tym że możemy odpowiedzieć jej tym samym.

Przy składaniu życzeń kupujemy prezent należy pamiętać co dana osoba lubi, czym się interesuje. W niektórych firmach nie ma zwyczaju wręczania prezentów ani przełożonym ani pracownikom. Dlatego zanim postanowimy wręczyć komuś prezent dobrze jest zapoznać się z zwyczajami panującymi w firmie. 

Polecamy: Kiedy szefem jest kobieta?

Osobą która zdecyduje przy wyborze prezentu dla przełożonego powinna być jego sekretarka/asystentka lub inna blisko współpracująca z nim osoba. Kobiecie szefowi można kupić coś ze srebrnej biżuterii, szal jedwabny lub rzecz którą wiemy że kolekcjonuje. Osobie ceniącej życie rodzinne możemy podarować efektowną ramkę na zdjęcie lub jakiś przedmiot do wystroju domu, np. wazon.

Mężczyźnie przełożonemu możemy ofiarować CD z muzyką klasyczną lub każdą inną jeśli wiemy jaki rodzaj muzyki lubi. Powróciła też moda na wieczne pióra, jeśli dla szefa ważna jest praca można pomyśleć o efektownym przedmiocie na biurko. Nie zapominajmy o prezentach dla gości w firmie, te powinny mieć już bardziej profesjonalny charakter, a także związek z Polską, naszą kulturą i tradycją. 

Polecamy: Gość w biurze

Może to być płyta CD z polska muzyką klasyczną lub dzieło polskiej sztuki współczesnej. Przy wręczaniu książek dotyczących polskiej kultury czy zabytków, nie zapomnij zwrócić uwagę na to aby książka ta była wydana w języku osoby obdarowywanej. Najważniejsze to nie zapomnieć przy wręczaniu prezentu o miłym uśmiechu i serdecznych życzeniach.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...