Pracodawca odzyska wartość utraconego samochodu służbowego

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka Sp. j.
rozwiń więcej
Pracodawca odzyska wartość utraconego samochodu służbowego / inforCMS
Pracodawcy powszechnie powierzają pracownikom samochody służbowe, gdyż z uwagi na charakter pracy często jest to konieczne. W przypadku utraty takiego samochodu przez pracownika, mają dużą szansę odzyskać jego pełną wartość.

O ograniczeniu odpowiedzialności materialnej pracownika wie zapewne większość osób. Za popełnienie błędu pracownicy w zasadzie mogą odpowiadać do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Mniej znanym faktem może być zwiększenie wysokości odszkodowania w przypadku tzw. powierzenia pracownikowi mienia przez pracodawcę, a takim mieniem bez wątpienia jest samochód służbowy.

Odpowiedzialność pracownika w szerszym zakresie występuje nawet w przypadku, gdy nie podpisał szeregu dokumentów, w których figurowały zwroty mówiące o „powierzeniu mienia”. Należy wskazać, że do zwrotu pełnych kosztów szkody powstałej w wyniku utraty samochodu służbowego nie jest to wcale konieczne. 

Polecamy: Kary za przejazd pojazdem nienormatywnym

Oczywiście, w celu uniknięcia nieporozumień i udowadniania, co powierzono pracownikowi i że w ogóle to uczyniono, najlepiej potwierdzić ten fakt na piśmie. Im więcej szczegółów, tym lepiej. Określenie w szczególności, jakiej marki samochód oddaliśmy pracownikowi do świadczenia pracy oraz jego wartości umożliwi ewentualne precyzyjniejsze i łatwiejsze oszacowanie wartości szkody.

Dzięki temu nie tylko pracodawca będzie łatwiej mógł rozliczyć się z pracownikiem w przypadku utraty mienia, ale jednocześnie pracownik będzie miał świadomość swojej odpowiedzialności, a zwłaszcza jej granic.

Samo przekazanie pracownikowi samochodu służbowego nie wystarczy, aby w „sytuacji awaryjnej” odzyskać jego pełną wartość. Pracodawca musi pamiętać, że poza prawidłowym powierzeniem pracownikowi samochodu, musi również zapewnić warunki umożliwiające jego zabezpieczenie. Jeżeli pracodawca nie zagwarantuje pracownikowi możliwości bezpiecznego używania oraz przechowywania samochodu i zostanie on skradziony, to odpowiedzialność pracownika może ulec wyłączeniu. 

Polecamy: Zezwolenie na przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym

Pracodawca powinien ponadto mieć świadomość, że pracownik nie ma związanych rąk w walce o wysokość odszkodowania. Jeżeli udowodni, że ktoś przyczynił się do utraty samochodu czy innych narzędzi, które otrzymał od pracodawcy, z pewnością znajdzie to swoje odzwierciedlenie w kwocie odszkodowania, odpowiednio ją zmniejszając. Pracownik może również uwolnić się od odpowiedzialności za szkodę w całości o ile wykaże, że samochód został utracony z przyczyn od niego niezależnych.

Podsumowując, jeżeli pracodawca chce mieć pewność, że za utracone narzędzia pracy dostanie odszkodowanie w pełnej wysokości musi zadbać, aby pracownik nie tylko podpisał odpowiednie dokumenty, ale przede wszystkim zagwarantować mu możliwość bezpiecznego używania i przechowywania powierzonego mienia.

Agnieszka Marczak, aplikant adwokacki w Kancelarii Smaga Jaroszyński Sp. J.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...