Komu jakie auto w firmie

Anna Kurek
rozwiń więcej
Komu jakie auto w firmie
Każdy na pierwszy rzut oka zauważa, że rozkład marek samochodów do stanowisk w firmie ma niewiele wspólnego z przypadkiem. Wręcz przeciwnie, kiedy przyjrzeć się bliżej odnaleźć można żelazne reguły rządzące tą, zdawałoby się błahą, sprawą.

Służbowy samochód to przede wszystkim wabik na pracowników. Pracodawcy chętnie zapewniają taki luksus ponieważ w dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkim mobilność i szybkość. Nie bez znaczenia pozostają tu również zasady konkurencji i związane z nimi zachęcanie najlepszych fachowców do współpracy właśnie z ta jedną jedyną, najlepszą firmą.

Z badań przeprowadzonych w naszym kraju wynika, że aż 97% międzynarodowych korporacji zapewnia swym pracownikom dostęp do aut służbowych.

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że odsetek ten jest duży i plasujemy się w pod tym względem w ścisłej europejskiej czołówce (na szczycie pozostaje Słowenia, tu prawie sto procent pracowników posiada samochód służbowy).

Polecamy: Czy polisa OC jest kosztem uzyskania przychodu

Procent wysoki jednak każdemu według zasług i nikogo nie zdziwi zapewne tendencja spadkowa czyli im niżej tym mniej komfortowo. I tak szefowie firm wsiadają do audi a6, bmw serii 5 czy volvo s80. Wyższa półka, wyższej półki. Z tych szczytów samochodowego luksusu schodzimy powoli w dół, ku niezadowoleniu dyrektorów. Jednak i ta grupa nie powinna mieć powodów do narzekań, dla nich przeznaczone są zazwyczaj toyoty avensis, ople insygnia, volkswageny passaty jak również ford mondeo. Jedziemy dalej. Niżej plasuje się grupa kierownicza wraz ze swoimi skodami (oktavia) i oplami (vectra).

Warto dodać, że te grupy z aut może korzystać zarówno w celach służbowych jak i prywatnych. Pod kreską pozostają specjaliści sprzedaży i inni, których firmy zaopatrują w małe fordy, ople i toyoty. Oni też nie mogą wykorzystywać auta do celów prywatnych.

Służbowy samochód to w naszym kraju skuteczny wabik. Pracownicy cenią sobie taki luksus, Według nich podkreśla to pozycję, znaczenie oraz prestiż zajmowanego stanowiska.

W innych krajach europejskich popularna jest inna praktyka mianowicie udzielanie ryczałtu samochodowego. Przykładowo w Niemczech wynosi on rocznie 58 tysięcy dolarów. Taka suma, o dziwo, jest wyższa niż ta przeznaczona na zakup i utrzymanie auta służbowego.

Polecamy: serwis Leasing

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...