Jak wybrać szkołę doskonalenia techniki jazdy?

Mirek Gumula
Szkoła Jazdy Subaru
rozwiń więcej
Szkoła Jazdy Subaru
Kursy z doskonalenia techniki jazdy
rozwiń więcej
Błędem jest automatyczne utożsamianie kierowców rajdowych, czy wyścigowych z instruktorami techniki jazdy.
Od 2-3 lat wybór szkoły doskonalenia techniki jazdy może być nie małym problemem dla managera floty. W końcu z trudem wywalczony na ten cel budżet trzeba nie tylko rozsądnie zagospodarować, ale co najważniejsze wykazać, że takie szkolenie rzeczywiście przynosi znaczące ograniczenia kosztów związanych z użytkowaniem samochodów firmowych.

Obecnie na rynku – a raczej w internecie możemy znaleźć wiele firm oferujących szkolenia z zakresu doskonalenia techniki jazdy. Mówię o internecie bo zupełnie inaczej wygląd sytuacja w rzeczywistości. Spośród wielu tego typu firm tylko nieliczne traktują to zajęcie profesjonalnie, nie zaś dorywczo.

Ale przejdźmy do konkretu: jakimi aspektami kierować się przy wyborze najlepszej szkoły jazdy? Aby odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie powinniśmy na początku zastanowić się jaki cel ma przynieść szkolenie z zakresu doskonalenia techniki jazdy?

Ten sam cel nieco inaczej określa kadra zarządzająca oraz pracownicy, do których jest kierowane takie szkolenie. Oczywiście manager pomyśli w pierwszej kolejności o ograniczeniu kosztów związanych z szeroko pojętą eksploatacją floty firmowej. Pracownik z pewnością pomyśli o podniesieniu swoich umiejętności w kontekście bezpieczeństwa. I możemy się tutaj spierać co jest ważniejsze – dyskusji nie będzie końca. Najważniejszy jednak jest wspólny cel pracownika i managera. Wymienię tylko kilka korzyści: zmniejszenie kosztów związanych ze szkodami wypadkowymi, większa wydajność pracowników wynikająca z bezpieczniejszego użytkowania samochodu, korzystny wizerunek firmy tworzony przez pryzmat obrandowanego samochodu flotowego, czy tak prozaiczne a jednocześnie wzniosłe podniesienie bezpieczeństwa na naszych drogach. W końcu każdy z nasz chciałby, aby wszyscy użytkownicy drogi posiadali umiejętności i opanowanie samochodu jakim może pochwalić się np. Sobiesław Zasada – czyż nie?

A zatem mamy cel. Chcąc osiągnąć najlepsze efekty szkoleniowe, poniżej przedstawiam fundamentalne cechy charakteryzujące bardzo dobrą szkołę doskonalenia techniki jazdy. Trzy zasadnicze cechy dobrej szkoły oraz dobrego szkolenia praktycznego.

1. Instruktor - niewątpliwie najważniejszym elementem naszej układanki jest instruktor.

Nie od dziś wiadomo, że dobry nauczyciel/instruktor/szkoleniowiec potrafi zdziałać cuda. Od razu pojawia się pytanie: kto to jest dobry instruktor?

Otóż dobrego instruktora charakteryzuje przede wszystkim potężne doświadczenie szkoleniowe. Głównie poprzez ciągłą praktykę szkoleniową szkoła jazdy oraz jej instruktorzy zdobywają know-how będące fundamentem jakości i efektywnego kursu. Dobry instruktor techniki jazdy to człowiek, który niewątpliwie powinien doskonale panować nad samochodem jednak zdecydowanie istotniejsza jest precyzja oraz łatwość wytłumaczenia zawiłości związanych z prawidłową techniką wykonywania poszczególnych manewrów. Dobry instruktor to również doskonały psycholog, który bez większych problemów edukacyjnie poradzi sobie zarówno z wystraszonym początkującym kierowcą jak i stereotypowym przedstawicielem handlowym, który tylko dlatego nie jest rajdowym mistrzem świata bo dostał słaby samochód – „…więc co wy mnie możecie nauczyć…”.

Błędem jest automatyczne utożsamianie kierowców rajdowych, czy wyścigowych z instruktorami techniki jazdy. Są to wprawdzie pokrewne dziedziny jednak w kwestii szkoleniowej zupełnie różne tak jak jazda bezpieczna i rajdowa.

Polecamy: Jakie tajemnice kryją firmy leasingowe?

Potwierdzeniem moich słów niech będą znane osoby z zupełnie innych dziedzin: Adama Małysza - który zdobył wszystko co było do zdobycia oraz jego trenera Apoloniusza Tajnera – ikony trenerskiej w świecie skoczków, który jako skoczek nie osiągnął znaczących sukcesów.

2. Ośrodek szkoleniowy – to kolejny bardzo istotny element związany z realizacją praktycznej części szkolenia na najwyższym poziomie.

Ośrodek taki poza komfortem pracy instruktora zapewnia to co w przypadku dynamicznych manewrów szkoleniowych najistotniejsze – bezpieczeństwo oraz rzeczywiste odzwierciedlenie warunków jakie panują na drodze.

Jak rozpoznać dobrej jakości ośrodek szkoleniowy? Wzorując się na specjalnie do tego celu zaprojektowanych wartych miliony euro austriackich ośrodkach szkoleniowych można w skrócie powiedzieć: dobry ośrodek szkoleniowy to taki który wyglądem przypomina bezpieczny tor wyścigowy czy też normalną drogę z przeprofilowaniami jezdni, utwardzonymi i bezpiecznymi poboczami… Dzięki temu szkoleniowo osiągamy doskonały efekt psychologiczny.

Oczywiście taki ośrodek powinien posiadać specjalnie przygotowane moduły szkoleniowe, a wśród nich płytę poślizgową umożliwiającą realizację ćwiczeń na nawierzchni o ograniczonej przyczepności (śnieg, nie lód). Pamiętajmy jednak, ćwiczenia na płytach poślizgowych to jedynie niewielka część programu szkoleniowego. A zatem nawierzchnia na pozostałej części modułów szkoleniowych powinna być równa, gładka, nie powinna posiadać pęknięć i być zbyt przyczepna. Ten niestety element jest problematyczny na większości lotnisk, które w Polsce bardzo często wykorzystywane są jako obiekty szkoleniowe.

Zbyt duża szorstkość nawierzchni negatywnie wpływa na bezpieczeństwo i jakość szkolenia. Po pierwsze - zbyt przyczepna nawierzchnia powoduje znaczące zużycie podzespołów w samochodach, po drugie - uczestnik wykonujący ćwiczenia na wyjątkowo przyczepnej nawierzchni jest przeświadczony, że na drodze będzie podobnie – tak niestety nie jest, po trzecie – zwykłe samochody konstruowane są w taki sposób, aby pojawiający się poślizg na zwykłym asfalcie nie doprowadził do dachowania. W przypadku większości lotnisk to ryzyko znacząco wzrasta.

3. Samochody szkoleniowe - trzecim najistotniejszym elementem dobrego szkolenia jest właśnie samochód. Co to oznacza?

Szkolenie przynosi najkorzystniejsze efekty wówczas, gdy jego uczestnik w części praktycznej korzysta z samochodu, którym porusza się na co dzień. Jest to o tyle istotne, że samochody w obrębie tego samego modelu podczas wykonywania manewrów szybkościowych mogą zachowywać się znacząco różnie od siebie w związku z tym wymagają nieco innych reakcji kierowcy. Ponadto osoba, która doskonale zna swój samochód nie traci czasu na jego poznanie. Oczywiście alternatywą – tu trzeba powiedzieć jasno – gorszą alternatywą - może być korzystanie z samochodów zapewnionych przez szkołę jazdy. Należy jednak pamiętać, aby samochody szkoleniowe nie odbiegały znacząco swoją klasą od tych którymi kursanci poruszają się na co dzień.

W kolejnym artykule rozszerzę poruszony temat przedstawiając wyjaśnienie istotnych, a czasem kontrowersyjnych pytań związanych z wyborem szkoły doskonalenia techniki.

Polecamy: serwis Leasing

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...