Eko driving dla firm - technika jazdy - cz. 2

Szkoła Jazdy Subaru
Kursy z doskonalenia techniki jazdy
rozwiń więcej
Mirek Gumula
Szkoła Jazdy Subaru
rozwiń więcej
Eko driving dla firm - technika jazdy
W poprzednich odcinkach dotyczących eko drivingu ogólnie omówiłem jego zasady oraz skupiłem się na najważniejszym elemencie naszego samochodu - oponie. A zatem najwyższy czas, aby poświęcić ten odcinek na technikę jazdy eko wykorzystywaną w ruchu.

Poniżej w punktach przedstawię kilka najważniejszych elementów pozwalających na generowanie znaczących oszczędności związanych z eksploatacją samochodów oraz w dalszej części ich rozwinięcie.

1. ruszanie, zmiana biegów i prędkość,
2. hamowanie,
3. wyprzedzanie i pokonywanie zakrętów,
4. postój i uruchamianie silnika.

Polecamy: Eko driving dla firm - technika jazdy - cz. 1

Zmiana biegów

 W tym przypadku należy rozpatrzeć oddzielnie samochody z silnikiem benzynowym oraz silnikiem Diesla.

  • samochody popularne z silnikami benzynowymi: zmiana biegu na wyższy powinna nastąpić w okolicach 2500 obrotów silnika /minutę
  • samochody nowoczesne z silnikami Diesla: zmiana biegu na wyższy powinna nastąpić w okolicach 2000 obrotów silnika /minutę.

Tu z pomocą idą nam producenci samochodów wyposażając nasze cacka w różnego rodzaju ekonometry średniego oraz chwilowego zużycia paliwa. Warto czasem zerknąć co się dzieje z chwilowym zużyciem paliwa, gdy zbyt nonszalancko potraktujemy pedał gazu.

A zatem rozpędzając nowoczesny samochód starajmy się osiągnąć jak najszybciej planowaną prędkość przejazdu (przy maksymalnie wciśniętym pedale gazu) jednak poruszając się w zakresie 30-45% prędkości obrotowej silnika. I ten właśnie zakres z punktu widzenia eko drivingu można przyporządkować zarówno do malutkiego silnika Diesla z mocą 55 kW w który uzbrojona jest np. Skoda Fabia jak i do kultowej Subaru Imprezy STi dysponującej mocą 236 kW. Stosowanie technik jazdy ekonomicznej w pierwszym przypadku pozwoli na osiągnięcie zużycia paliwa na poziomie 3,5 l/100 km a w drugim niespełna 10 l/100 km!

Polecamy: Jak stosować eko driving w firmie - opony

Doskonałym rozwiązaniem utrzymania stałej prędkości przejazdu, a więc również niskiej konsumpcji paliwa jest możliwie częste wykorzystywanie tempomatu.

I w tym miejscu należy stanowczo zaznaczyć najważniejszą kwestię eko drivingu. Kwestię o której tak wielu kierowców, a nawet doświadczonych instruktorów doskonalenia techniki jazdy zapomina:

 Ecodriving nigdy nie może być ważniejszy niż bezpieczeństwo jazdy!

Dlatego jestem gorącym zwolennikiem wykorzystywania pełni możliwości silników naszych samochodów przede wszystkim podczas najbardziej niebezpiecznego manewru drogowego jakim jest wyprzedzanie.

Pokonywanie zakrętów

Podobnie wygląda sytuacja w trakcie jazdy na krętej górskiej drodze. W takich warunkach priorytetem musi być bezpieczeństwo, dlatego wówczas dobierajmy przełożenia, tak abyśmy mogli w pełni panować nad naszym samochodem.

Niektóre nowoczesne silniki diesla często nie tolerują długotrwałej jazdy miejskiej przy niskich prędkościach obrotowych. Ich producenci zalecają, aby co około1000 km zapewnić naszemu silnikowi jednostajny przejazd trwający 10-15 minut z prędkością obrotową silnika na poziomie 2000-3000 obr./min.

Polecamy: Eko driving - moda, czy konieczność

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...