Na czym polega ecodriving w mieście

Zuzanna Gawor-Kotkowska
rozwiń więcej
Na czym polega ecodriving w mieście?
Jazda ekonomiczna i ekologiczna w mieście to trudne zadanie. Co chwilę napotykamy na korek, sygnalizację świetlną i inne, zmuszające nas do zatrzymania sytuacje. Podpowiadamy, w jaki sposób możemy oszczędzić pieniądze, a przez spalanie mniejszej ilości paliwa - jeździć bardziej ekologicznie.

Styl jazdy

Jest on bardzo ważny. Nieustanna „walka” na drodze sprzyja nadmiernemu zużywaniu paliwa. Ciągłe dodawanie gazu, hamowanie i ponowne przyspieszanie to właśnie czynniki, przez które nasz silnik generuje ogromne zapotrzebowanie na mieszankę. W mieście można oszczędzać zmieniając styl jazdy na spokojny, ale zarazem dynamiczny.

Przede wszystkim starajmy się w miarę szybko osiągnąć stałą prędkość jazdy, przy której nie będziemy musieli zbyt często hamować ani przyspieszać. W mieście będzie to zapewne około 50 km/h. Nie oznacza to jednak, że mamy przyspieszać gwałtownie, aby osiągnąć ją niemal natychmiast po starcie. Jeśli chcemy oszczędzać, nie powinniśmy przekraczać 2500 obrotów silnika na minutę. Gdy pułap ten osiągniemy, po prostu zmieniamy bieg na wyższy i przyspieszamy dalej. Pamiętajmy jednak, że przyspieszanie, gdy silnik ma zbyt niskie obroty dla danego biegu może być dla niego szkodliwe, więc stosujmy się do tej rady rozsądnie, nie zmuszając motoru do pracy w niewłaściwych dla niego warunkach. Pamiętajmy też o tym, że dojeżdżając do skrzyżowania oszczędzamy, gdy samochód jest na biegu podczas zwalniania lub hamowania. Stąd właśnie pomysł oszczędzania za pomocą „hamowania biegami”.

Jeśli mamy nawyk wrzucania biegu jałowego, czyli tak zwanego „luzu”, nasz samochód będzie zużywał paliwo mimo małego obciążenia, bo silnik będzie musiał się sam napędzić. Jeśli zaś hamujemy lub zwalniamy, czyli zdejmujemy nogę z gazu a pojazd pozostaje na biegu, pompa paliwa dostarcza do silnika minimalne ilości paliwa lub w ogóle je odcina. Dzieje się tak dlatego, że rozpędzone koła mogą poruszać silnikiem, tak jak silnik kołami, czyli energia nie pochodzi ze spalania mieszanki, a z siły rozpędu naszego auta.

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Droga do pracy

Momenty, w których najbardziej chcielibyśmy oszczędzać to godziny szczytu. Wtedy zazwyczaj jedziemy lub wracamy z pracy i niestety, wszyscy musimy stawić się o niej o mniej więcej tej samej godzinie, co wiąże się z korkami w dużych miastach. Jeśli jednak opracujemy sobie drogę, która być może będzie dłuższa, ale za to rzadziej zmusi nas do zatrzymywania i ruszania, możemy na tym zyskać. Do tego, drogę do pracy łatwo zapamiętać. Jeśli wiemy, że po ruszeniu ze skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i tak zatrzyma nas następna, choćbyśmy bardzo się starali zdążyć przejechać na zielonym świetle, to nie warto próbować. Jedźmy spokojnie i płynnie. 

Obciążenie

Ma ono wielkie znaczenie w mieście. W naszych bagażnikach może nagromadzić się wiele przedmiotów, których nie potrzebujemy na co dzień. Sprzęt sportowy, zakupy i inne rzeczy, które trafiają przy okazji do naszego samochodu często zostają tam na jakiś czas. Przecież mogą się przydać przy następnej okazji. Jeśli chcemy oszczędzać, powinniśmy regularnie kontrolować, co znalazło się w naszym bagażniku i czego nie powinno tam na co dzień być. Od razu po pozbyciu się zbędnego balastu zauważymy obniżenie spalania w naszym pojeździe.

Pamiętajmy, że ecodriving to nie tylko oszczędność paliwa i zarazem ograniczenie wydalania szkodliwych gazów, będących produktem spalania w silniku. Jest to również unikanie wypadków i innych zdarzeń drogowych, więc nade wszystko zachowajmy szczególną ostrożność za każdym razem, kiedy wsiadamy za kierownicę. 

Polecamy: Samochód służbowy w oczach pracownika

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...