Wydatek za złożenie VAT-R można rozliczyć w kosztach

Katarzyna Miazek
rozwiń więcej
Dominik Mędrzycki
rozwiń więcej
inforCMS
Ponoszone w urzędzie opłaty mogą obniżyć należny podatek. Opłatę skarbową pobieraną od przedsiębiorcy przez fiskusa, wójta lub burmistrza miasta można bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Opłata  skarbowa pobierana jest  od osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, jeśli w skutek dokonanego przez nie zgłoszenia lub na ich wniosek dokonuje się czynności urzędowej lub na ich wniosek wydaje się zaświadczenie czy zezwolenie. I tak do wniesienia opłaty skarbowej podatnik obowiązany jest m.in. przy składaniu wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie działalności, koncesji czy o dokonanie wpisu do działalności regulowanej. Uiszcić ją należy także w przypadku złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.


Koszt firmy


Zgodnie z przepisami ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych negatywnych katalogu kosztów zawartym w art. 23 ustawy. Ponieważ opłata skarbowa nie została wymienona w owym katalogu, uznaje się, że o jej wartość podatnik będzie mógł obniżyć wartość swojego zobowiązania wobec fiskusa. Poniesienie opłaty warto udokumentować (ważna jest data i podpis osoby, która bezpośrednio dokonała wydatku, przedmiot operacji oraz wysokość poniesionego kosztu). Przy wpłacie gotówkowej w kasie urzędu, dowodem takim będzie dokument potwierdzający opłatę wystawiony przez urząd. Z kolei w przypadku uiszczenia opłaty w sposób bezgotówkowy, potwierdzeniem takim będzie dowód przelewu.


Zobacz również:
Zwrot nadpłaty podatku


Kwoty obniżające podatek


Dla każdego rodzaju czynności urzędowej przewidziana jest inna wysokość opłaty. Złożenie odpisu z rejestru przedsiębioprców KRS stwierdzającego istnienie prokury np. w urzędzie miasta wymaga opłacenia 17 zł. Dokonanie wpisu do rejestru działalności regulowanej przez przedsiębiorcę rozpoczynającego dzialaność w zakresie wyrobu napojów spirytusowych wymaga poniesienia opłaty w wysokości 11 610 zł. Pełen wykaz odpłatnych czynności urzędowych zawiera załącznik do ustawy o opłacie skarbowej.

 

Dokonanie czynności urzędowej

 

potwierdzenie zarejestrowania podatnika VAT

zatwierdzenie projektu budowlanego

Decyzja o zmianie nazwiska i imienia (imiom) albo nazwiska lub imienia (imion)

170 zł

47 zł

37 zł

Wydanie zaświadczenia

 

zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości


zaświadczenie potwierdzające, że podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony


zaświadczenie potwierdzające zidentyfikowanie określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju

21 zł

 


21 zł

 

 


20 zł

Wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji)

 

pozwolenie na budowę obiektu budowlanego przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolicza i leśna

1 zł/każdy m2 powierzchni użytkowej

Przykładowe opłaty skarbowe


Możliwy zwrot opłaty


Warto też pamiętać, że przedsiębiorca ma możliwość ubiegania się o zwrot opłaty skarbowej w przypadku, gdy mimo jej uiszczenia nie dokonano czynności urzędowej lub nie wydano zaświadczenia czy zezwolenia (pozwolenia, koncesji). W takiej sytuacji należy dokonać także korekty rozliczeń podatkowych, jeżeli wydatek został już zaliczony do kosztów podatkowych.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Podatki

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...