Praktyki absolwenckie - czy warto?

Patrycja Mikuła
rozwiń więcej
inforCMS
W trudnych czasach warto przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu nowego pracownika rozważyć zalety praktyki absolwenckiej. Z tytułu zatrudnienia praktykant nie będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Praktyka absolwencka


Na praktykę absolwencką może zostać przyjęta osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum. Wiek osoby przyjmowanej na tzw. staż absolwencki jest ograniczony - praktykant w dniu rozpoczęcia praktyki nie może ukończyć 30 roku życia. Limit wiekowy wynika z art. 2 ust. 1 ustawy o praktykach absolwenckich. Ustawa ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.


Osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej może przyjmować na praktykę, która może się odbywać odpłatnie lub nieodpłatnie. W przypadku praktyki odpłatnej wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

 
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Praktyka odbywana jest na podstawie pisemnej umowy o praktykę absolwencką zawieranej między praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę. Zawarta umowa określa:


• rodzaj pracy,

• okres odbywania praktyki,

• tygodniowy wymiar czasu pracy i

• wysokość wynagrodzenia (jeśli praktyka jest płatna).


Pracodawca zobowiązany jest zapewnić praktykantowi bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki. Praktykantowi nie wolno zlecać prac szczególnie niebezpiecznych.


Zobacz: Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia


Uwaga


Okres wykonywania prac przez praktykanta nie może być dłuższy niż trzy miesiące.


Okres, na który można przyjąć praktykanta, niekiedy bywa niewystarczający na zapoznanie się ze specyfiką danego stanowiska i wdrożenie się do pracy, jednak pozwala ocenić predyspozycje pracownika do wykonywania danego rodzaju pracy. Zawarcie kolejnej umowy o praktykę absolwencką z tym samym podmiotem jest możliwe, o ile łączny okres ich trwania nie przekracza trzech miesięcy.


Przykład 1


Firma transportowa chciałaby przyjąć na praktykę absolwencką osobę do działu spedycji. Osoba ta wykonywała już prace w tym charakterze w innej firmie przez okres trzech miesięcy w ramach praktyki absolwenckiej. Potencjalny pracodawca będzie mógł zawrzeć umowę z tą osobą, jeżeli nie ukończyła ona 30 lat. Ograniczenie czasu praktyki dotyczy każdego konkretnego pracodawcy.


Pracodawca musi uwzględnić, że w przypadku nieodpłatnej praktyki praktykant ma prawo zrezygnować z niej w każdym momencie, a w sytuacji gdy praktyka jest płatna - za siedmiodniowym wypowiedzeniem. Przyjmujący musi ponadto wystawić na żądanie praktykanta zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i nabytych w związku z tym umiejętnościach.


Więcej w Biuletynie Głównego Księgowego - Zamów prenumeratę >>


Zobacz: Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia?

 

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...